Na bardziej rozwinięte zapalenie przyczepu więzadła rzepki – kolano skoczka mogą pomóc rozmaite techniki fizjoterapeutyczne.

Poprawiają ogólną elastyczność więzadła, pozwalają wyrównać balans mięśniowy całej kończyny dolnej, wzmocnić mięsień czworogłowy uda i tym samym – odciążyć staw kolanowy.

 

Oto kilka popularnych mitów na temat leczenia kolana skoczka:

  1. „Wystarczy odpoczynek, a ból sam przejdzie” – Choć odpoczynek może zmniejszyć ból, nie rozwiązuje przyczyny problemu. Niezbędna jest rehabilitacja.

  2. „Ćwiczenia siłowe pogarszają stan kolana” – Odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniające mięśnie czworogłowe pomagają w leczeniu i zapobieganiu nawrotom.

  3. „Tylko operacja może pomóc” – Większość przypadków można skutecznie leczyć terapią zachowawczą, w tym ćwiczeniami ekscentrycznymi i terapią manualną.

  4. „Ból to normalna część treningu” – Przewlekły ból kolana skoczka jest oznaką przeciążenia i wymaga interwencji, ignorowanie go może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń.

  5. „Krioterapia i leki przeciwzapalne wyleczą problem” – Mogą pomóc w krótkoterminowym łagodzeniu objawów, ale nie eliminują przyczyny kontuzji.

Chcesz poznać konkretne metody rehabilitacji?

 

Taping, czyli plastrowanie

Jest to technika polegająca na przyklejaniu specjalnych taśm w odpowiedni sposób na bolącą okolicę. Pozwala to na wykonywanie bardziej precyzyjnych ruchów i skorygowanie technicznych błędów podczas ćwiczeń, biegu lub chodu. Taping wpływa również przeciwobrzękowo i przeciwbólowo.

kolano skoczka ćwiczenia

Terapia manualna

Tendinopatię rzepki można również leczyć za pomocą terapii manualnej. Jest to połączenie leczenia diagnostycznego i terapeutycznego. W tym celu wykorzystywane są przeróżne techniki, chwyty oraz pozycje ułożeniowe pacjenta.

Dzięki terapii manualnej możliwe jest wykrycie przyczyn wystąpienia choroby i precyzyjnego opracowania określonych metod leczenia, które pozwolą na sprawny powrót do zdrowia.

 

Fala uderzeniowa

Skuteczny sposób na skrócenie czasu regeneracji włóknistej struktury więzadła.

Terapia wpływa bowiem na pobudzenie cyrkulacji krwi, stymuluje metabolizm i angiogenezę (czyli powstawanie nowych naczyń krwionośnych i regenerację starych), a także zwiększa produkcję kolagenu, który jest głównym składnikiem budującym więzadła. Działa przeciwbólowo i wystarczy jedynie kilka zabiegów, by zobaczyć efekty.

Na czym polega?

Specjalista podczas zabiegu przykłada specjalną głowicę aparatu do miejsca, w którym występuje ból (skóra musi być wcześniej posmarowana żelem).

Wszystkie parametry oraz liczba uderzeń muszą być dobrane indywidualnie do konkretnego pacjenta, do stopnia rozwoju choroby, a także wrażliwości bólowej.

Pierwsze spotkanie pozwala na zapoznanie się z całą procedurą. Zwykle specjaliści rozpoczynają zabieg od ciśnienia 2.5 lub 3 barów i częstotliwości 2500 uderzeń.

Przy następnych razach, ilość uderzeń może zostać zwiększona do 3000. Standardowa terapia obejmuje około 3-6 spotkań (nie są one długie, trwa do od kilku do kilkunastu minut), a w wyjątkowych sytuacjach mogą zostać zaplanowane dwa dodatkowe zabiegi.

Przeciwwskazania

Okazuje się, że nie każdy może zostać zakwalifikowany do zabiegów falą uderzeniową. Choroby lub stan zdrowia wykluczające to:

  • ciąża
  • hemofilia
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
  • obecność w pobliżu kolana metalowych implantów
  • przebyty zawał serca w przeciągu 3 miesięcy
  • osteoporoza
  • infekcje i ostre stany zapalne
  • aktualna i rozwijająca się choroba nowotworowa

 

Laseroterapia wysokoenergetyczna

Metoda, która z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest to zabieg z wykorzystaniem specjalnego lasera wysokoenergetycznego, który emituje lecznicze promieniowanie mające szeroki wpływ na procesy regeneracyjne oraz biostymulujące.

Na czym polega?

Najczęściej wykorzystywane jest promieniowanie o długości fali 808 i 980nm.

Pierwsza propozycja pozwala na skuteczne stymulowanie procesów metabolicznych i odbudowy tkanek, natomiast druga powoduje miejscowy wzrost temperatury tkanki, która jednak nie przekracza 42°C. To również zwiększa metabolizm komórek, powoduje wzrost rozciągliwości włókien kolagenowych i zmniejsza ból.

HIL leczenie laser wysokoenergetyczny POZNAŃ
Czy to bezpieczne?

 

Jest to metoda nieinwazyjna i bardzo skuteczna. Mogą pojawić się jednak niepożądane skutki uboczne, dlatego nie jest to leczenie dla wszystkich. Z laseroterapii wysokoenergetycznej wykluczeni są:

  • osoby z aktywną chorobą nowotworową
  • kobiety w ciąży
  • pacjenci z nieustabilizowaną cukrzycą
  • osoby z infekcjami czy gorączką
  • osoby z niewydolnością krążenia lub arytmią
  • osoby cierpiące na epilepsję

 

Przezskórna elektroliza EPTE

Czyli tzw. elektroigłoterapia to nowoczesna metoda, która pozwala na bardzo szybkie poradzenie sobie z tendinopatiami.

Stymuluje zdegenerowane włókna więzadłowe do przebudowy w zdrowe, elastyczne struktury. Zmniejszenie dolegliwości bólowych i zwiększenie zakresu ruchu następują w ciągu pierwszych 48 godzin od zabiegu.

Na czym polega?

Przez powłoki skórne, w miejscu wystąpienia bólu i schorzenia, specjalista wprowadza igłę do akupunktury. Ze względu na to, że proces ten musi przebiegać bardzo precyzyjnie, konieczne jest wykonywanie go pod kontrolą USG.

Kiedy igła jest umiejscowiona prawidłowo, podłączony zostaje mikroprąd galwaniczny o niskiej mocy. Igła jako metal staje się bardzo dobrym przewodnikiem, co umożliwia wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego w ścięgnie.

Elektroliza epteChoć może się to wydawać niewiarygodne, stan zapalny jest również sprzymierzeńcem. To właśnie on zapoczątkowuje wszystkie procesy regeneracyjne. Mówiąc ogólnie, “daje znać” organizmowi, że coś jest nie tak, co stymuluje procesy odbudowy.

Zabieg jest krótki, trwa maksymalnie 30 minut i jest praktycznie niewyczuwalny dla pacjenta (możliwe jedynie łagodne szczypanie na początku). Skuteczność przezskórnej elektrolizy jest bardzo wysoka i w zdecydowanej większości pozwala na uniknięcie operacji.

Przeciwwskazania

Tak jak w przypadku laseroterapii czy fali uderzeniowej, zabiegowi EPTE również nie wszyscy mogą się poddać. Jakie są czynniki wykluczające?

  • ciąża
  • choroba nowotworowa
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
  • obecność rozrusznika serca
  • endoproteza
  • zaburzenia czucia

 

 

Umów się na leczenie kolana skoczka:

Tel: 503-733-127

Lub umów się on-line

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Bibliografia:

  1. Kompendium traumatologii, Damian Kusz, Warszawa 2010r.
  2. Anatomia człowieka t.II, Olgierd Narkiewicz, Janusz Moryś, Warszawa 2010r.
  3. Król Piotr, Franek Andrzej, Fala uderzeniowa w leczeniu dysfunkcji układu narządów ruchu. Wyd. 1
  4. K. Klupiński, Kolano skoczka – metody lecznicze z punktu widzenia fizjoterapeuty, Praktyczna fizjoterapia 8 sierpnia 2018 NR 93 (Kwiecień 2018)
  5. Monika Kuczma1, Marta Szmyt2, Stanisław Faliszewski1, Filarecka Agnieszka3,Waldemar Kuczma4 1 Zakład Rehabilitacji, Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu 2 Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku 3Katedra Chirurgii Onkologicznej, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika W Toruniu4Zakład Fizjoterapii, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie, WYKORZYSTANIE METODY ANATOMY TRAINSWG TOMA MYERSA W ZESPOLE BÓLOWYM „KOLANO SKOCZKA”, Choroby XXI wieku – wyzwania w pracy fizjoterapeuty, pod red. M. Podgórskiej, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zarządzania, Gdańsk 2017.
  6. https://www.medonet.pl/zdrowie,kolano-skoczka—przyczyny–objawy–metoda-leczenia-kolano,artykul,1729959.html

Data ostatniej aktualizacji: 11.02.2025

Dagmara_Porada

Dagmara Porada – Redaktor medyczny

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.