Kalkulator ciąży – Ile tygodni trwa ciąża faktycznie?

Kalkulator ciąży jest pomocny gdy chcemy oszacować termin porodu i wiek ciąży.

kalkulator ciąży

 

 

Ile tygodni trwa ciąża? Kalkulator ciąży

Kalkulator ciąży to tzw. metoda Naegelego. Kalkulator ciąży nie poda rzeczywistego wieku płodu ani daty porodu, a jedynie przybliżony wiek ciąży i przewidywany termin porodu (PTP).

Wynika to z tego, że dokładny moment zapłodnienia, od którego powinno się liczyć właściwy wiek ciąży, jest bardzo ciężko określić. Ponadto kalkulator ciąży zakłada, że regularne cykle u kobiety, które trwają 28 dni, 30-dniowe miesiące i dokładnie 40-tygodniowy czas trwania ciąży.

Te sztywne założenia zaimplementowane w kalkulatorze ciąży oraz fakt, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, wyjaśniają, dlaczego tylko kilka procent porodów odbywa się w terminie wyznaczonym za pomocą kalkulatora ciąży.

 

Co jeszcze poza kalkulatorem ciąży pomoże określić termin porodu?

 

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki

 

Większość ciąż trwa około 40 tygodni (lub 38 tygodni od poczęcia), więc zazwyczaj najlepszym sposobem oszacowania terminu porodu jest policzenie 40 tygodni lub 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Innym sposobem na to jest odjęcie trzech miesięcy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i dodanie siedmiu dni. Jeśli więc ostatnia miesiączka zaczęła się 11 kwietnia, odliczysz trzy miesiące wstecz do 11 stycznia, a następnie dodasz siedem dni, co oznacza, że ​​termin porodu przypada na 18 stycznia.

W ten sposób lekarz oszacuje termin porodu – i jest to całkiem solidny kalkulator ciąży. Ale pamiętaj: to normalne, że poród tydzień lub dwa przed lub po.

Data poczęcia – kalkulator ciąży od dnia poczęcia – Jak obliczyć dzień zapłodnienia?

Obliczanie terminu porodu na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki sprawdza się dobrze w przypadku kobiet, które mają stosunkowo regularny cykl menstruacyjny. Ale jeśli twój cykl jest nieregularny, metoda ta może nie działać prawidłowo.

Ponieważ wiarygodna szacowana data porodu jest ważna, Ty i Twój ginekolog możecie zamiast tego użyć daty poczęcia, jeśli ją pamiętacie. Wystarczy dodać 266 dni, aby otrzymać szacowany termin.

Ponieważ komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko przez 12 do 24 godzin po owulacji, datę owulacji można uznać za datę poczęcia.

Jednak ultrasonograficzne określenie daty owulacji jest tak samo nieprecyzyjne, jak ultrasonograficzne oszacowanie wieku ciążowego, dlatego też nie można zazwyczaj określić dokładnej daty poczęcia, jak w przypadku zapłodnienia in vitro.

Ponadto, chociaż kobieta najprawdopodobniej zajdzie w ciążę, jeśli uprawia seks w dniu owulacji, poczęcie może również nastąpić z żywych plemników, które znajdują się  nadal drogach rozrodczych w dniu owulacji,  nawet jeśli uprawiała seks do pięciu dni przed owulacją.

USG

Nawet jeśli nie możesz dokładnie określić, kiedy poczęłaś, zapomniałaś o dniu ostatniej miesiączki lub nie jesteś pewna, kiedy wystąpiła owulacja, inne wskazówki mogą pomóc Tobie i Twojemu ginekologowi ustalić datę porodu podczas pierwszej wizyty prenatalnej, w tym:

  • Wczesne USG, które może dokładniej datować ciążę. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie kobiety poddają się wczesnemu badaniu USG. Niektórzy lekarze wykonują je rutynowo, ale inni zalecają je tylko jeśli masz nieregularne miesiączki, masz więcej niż 35 lat lub masz historię poronień lub komplikacji ciążowych lub nie można ustalić terminu porodu na podstawie badania fizykalnego i kalkulatora ciąży .

  • Kamienie milowe ciąży, takie jak pierwsze usłyszenie bicia serca dziecka (około 9 lub 10 tygodnia, choć może się to różnić) i kiedy po raz pierwszy poczujesz ruch płodu (średnio między 18. a 22. tygodniem, ale może to nastąpić wcześniej lub później), mogą daj wskazówki, czy Twój termin płatności jest dokładny.

  • Wymiary miednicy, pomiar od kości łonowej do szczytu macicy, jest sprawdzany przez lekarza podczas każdej wizyty prenatalnej i pomaga potwierdzić termin porodu. 

  • Rozmiar macicy, który zostanie odnotowany podczas pierwszego wewnętrznego badania ciążowego, może być również czynnikiem przy ustalaniu terminu porodu.

 

Pobierz i wypełnij Formularz dysfunkcji dna miednicy i dowiedz się czy możesz mieć kłopoty po porodzie.

 

Dokładny ginekologiczny kalkulator ciąży, który tydzień i dzień – czyli czy mogę zaplanować termin porodu?

kalkulator terminu porodu

Niezależnie od tego, czy starasz się uniknąć zajścia w ciążę w środku lata, czy jesteś nauczycielem, który chce maksymalnie wykorzystać czas wolny ze swoim maleństwem, możesz spróbować określić czas poczęcia, aby „zaplanować termin porodu„.

Ale nawet jeśli jesteś jedną z tych szczęśliwców, którzy mogą zajść w ciążę, kiedy naprawdę tego chce, pamiętaj tylko, że prawdopodobnie nie będziesz w stanie dokładnie określić dzień kiedy urodzisz (lub nawet tydzień czy miesiąc!). 

Mimo to możesz wypróbować nasz  kalkulator ciąży, który wykorzystuje datę ostatniej miesiączki i typową długość cyklu, aby odkryć dni, w których najprawdopodobniej będziesz płodna i zwiększyć Twoje szanse na poczęcie.

 

Czy mój termin porodu może ulec zmianie?

 

Tak, termin określony w kalkulatorze ciąży może ulec zmianie . Chociaż zdecydowanie nie jest to powód do zmartwień, lekarz może zmienić termin porodu z wielu powodów w miarę postępu ciąży.

Możliwe, że masz  nieregularne miesiączki, a wczesne badanie USG było nieudane lub że pierwsze USG miało miejsce w drugim trymestrze ciąży.

Może to być również spowodowane nieprawidłowym wzrostem dna oka lub poziomem alfa-fetoproteiny (AFP), białka wytwarzanego przez dziecko, poza zwykłym zakresem. Porozmawiaj ze swoim ginekologiem i fizjoterapeutą uroginekologicznym, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości.

 

Czytaj więcej o masażu krocza przygotowującym do porodu.

 

 

Najczęstsze pytania.

  1. Jak działa kalkulator ciąży? Kalkulator ciąży działa na podstawie danych takich jak data ostatniej miesiączki i długość cyklu, a następnie oblicza przewidywany termin porodu oraz wiek ciąży.

  2. Czy kalkulator ciąży jest dokładny? Tak, kalkulator ciąży może być bardzo dokładny, jeśli wprowadzone dane są poprawne. Jednakże, nie jest on w stanie uwzględnić nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak przedwczesny poród czy powikłania w ciąży.

  3. Czy kalkulator ciąży jest dostępny online? Tak, kalkulator ciąży jest dostępny online i można go znaleźć na wielu stronach internetowych związanych z ciążą i macierzyństwem.

  4. Jakie informacje są potrzebne do użycia kalkulatora ciąży? Aby skorzystać z kalkulatora ciąży, potrzebne są podstawowe informacje, takie jak data ostatniej miesiączki i długość cyklu.

  5. Czy kalkulator ciąży jest bezpieczny dla matki i dziecka? Tak, kalkulator ciąży jest bezpieczny dla matki i dziecka, ponieważ opiera się na podstawowych informacjach dotyczących ciąży i nie wpływa bezpośrednio na zdrowie matki i dziecka.

  6. Czy kalkulator ciąży jest użyteczny w przypadku wielopłodowości? Tak, kalkulator ciąży może być użyteczny w przypadku wielopłodowości, ale w takim przypadku należy wprowadzić dodatkowe informacje dotyczące liczby płodów.

  7. Jakie są korzyści korzystania z kalkulatora ciąży? Korzyścią korzystania z kalkulatora ciąży jest przewidywanie terminu porodu oraz wieku ciąży, co może pomóc w planowaniu i przygotowaniach do narodzin dziecka

  8. Czy kalkulator ciąży zawsze przewiduje dokładny termin porodu? Nie, kalkulator ciąży przewiduje termin porodu na podstawie podanych danych, ale nie bierze pod uwagę wszystkich czynników, które mogą wpłynąć na datę narodzin dziecka.

 

Bibliografia:

Grzegorz H. Bręborowicz: Położnictwo i ginekologia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.

 

Data ostatniej aktualizacji: 14.03.2023