Przybliżony czas czytania: < 1 min.

 

Ból pięty przy chodzeniu jest problemem, który dotyka wiele osób, zwłaszcza tych prowadzących siedzący tryb życia lub borykających się z nadwagą.

Dlatego warto skupić się na metodach, które pomogą zapobiec bólowi pięty i utrzymać nasze stopy w zdrowiu. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które zostały potwierdzone badaniami naukowymi.

 

jak zapobiegać bólowi pięty

Umów się na leczenie bólu pięty:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Zapobieganie bólowi pięt

  1. Ćwiczenia rozciągające

Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających może pomóc w zapobieganiu bólowi pięty. Według badania opublikowanego w Journal of Bone and Joint Surgery, specjalistyczne ćwiczenia rozciągające dla mięśni stopy i łydki znacznie poprawiają wyniki u pacjentów z przewlekłym bólem pięty.

  1. Wybór odpowiedniego obuwia

Nieodpowiednie obuwie może powodować ból pięty i pogłębiać już istniejące dolegliwości. W badaniach wykazano, że noszenie wygodnego i dobrze dopasowanego obuwia może pomóc w zapobieganiu bólowi pięty. Ważne jest również unikanie noszenia zbyt wysokich obcasów, co może powodować napięcie mięśni łydki i stopniowe uszkadzanie więzadeł.

  1. Redukcja masy ciała

Nadwaga i otyłość są czynnikami ryzyka bólu pięty. Według badań przeprowadzonych przez BMC Musculoskeletal Disorders, osoby z nadwagą i płaskostopiem są bardziej narażone na przewlekły ból pięty niż osoby o normalnej masie ciała.

  1. Unikanie długotrwałego stania i siedzenia

Długotrwałe stanie i siedzenie mogą powodować napięcie mięśni i ścięgien stopy, co z kolei może prowadzić do bólu pięty. Dlatego ważne jest, aby regularnie przerywać długotrwałe siedzenie i stanie i wykonywać krótkie przerwy, podczas których warto wykonać krótkie rozciągające ćwiczenia.

  1. Masaż mięśni

Masaż mięśni stopy i łydki może pomóc w zmniejszeniu bólu pięty oraz poprawić elastyczność mięśni i więzadeł. Badanie opublikowane w Journal of Physical Therapy Science wykazało, że masaże stopy pomagają zmniejszyć ból i poprawić elastyczność u pacjentów z przewlekłym bólem pięty.

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Bibliografia

  1. Patrick J. McMahon, 2009, “Medycyna sportowa – współczesne metody diagnostyki i leczenia”.
  2. Król T., Mędrak A., Dąbrowska-Galas M., Rutkowska M., Michalik P., Michalski T., Występowanie dolegliwości bólowych w ostrodze piętowej, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2 (55) 2018.
  3. Christopher DiGiovanni, Justin Greisberg, red. wyd. pol. Wojciech Marczyński, „Stopa i staw skokowo-goleniowy. Seria Core Knowledge in Orthopaedics”, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2010
  4. Jacek Kruczyński, „Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy”, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.

Data ostatniej aktualizacji: 13.10.2023