Przybliżony czas czytania: 3 min.

Choroba Hashimoto jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń tarczycy. Tarczyca to niewielki, niepozorny narząd zlokalizowany w przedniej części szyi, który ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Niestety jej choroby występują w społeczeństwie stosunkowo często.

W tym artykule, który przeczytasz w 3 min. dowiesz się jak  nowoczesna laseroterapia może pomóc w leczeniu choroby Hashimoto?

Poznaj najnowsze odkrycia naukowe i metodę skutecznej terapii Choroby Hashimoto.

W Centrum KORE w Swarzędzu mamy duże doświadczenie w laserowej regeneracji tarczycy w Chorobie Hashimoto.

 

laser choroba hashimoto

Laserowe leczenie choroby Hashimoto – Regeneracja tarczycy

Ze względu na to, że stosowane obecnie leczenie farmakologiczne przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy ma jedynie charakter objawowy, wciąż trwają badania nad innymi metodami, które uderzą w źródło choroby. Znalezienie rozwiązania, które nie będzie wymagać codziennego przyjmowania leków do końca życia byłoby zdecydowanie dużym ułatwieniem dla każdego pacjenta zmagającego się z Hashimoto.

Jedną z takich metod jest tak zwany zimny laser.

Czym jest  laseroterapia niskoenergetyczna?

Laseroterapia niskoenergetyczna to metoda lecznicza wykorzystująca laser o niskiej mocy. Terapia ta stosowana jest w różnych obszarach ciała i powoduje przede wszystkim zmniejszenie odczuwania dolegliwości bólowych oraz poprawę funkcjonowania komórek. Działanie tak zwanego lasera zimnego jest uzależnione od zastosowanej długości fali.

Jak działa zabieg laserowy?

W terapii laserowej o niskiej mocy wiązka światła dociera wprost do komórek docelowych. Laser wywołuje wzrost syntezy ATP, czyli podstawowego nośnika energii naszego organizmu. To pobudza metabolizm komórkowy i wpływa pozytywnie na regenerację.

Terapia powoduje również hamowanie stanu zapalnego, a co za tym idzie zmniejszenie obrzęku i bólu oraz poprawę funkcji tkanki. Zjawisko to nosi nazwę fotobiomodulacji. Właściwości medyczne oraz skuteczne zastosowanie tej metody zostały sprawdzone u wielu pacjentów cierpiących na Chorobę Hashimoto .

Efekty zastosowania laseroterapii w leczeniu Choroby Hashimoto.

Nad zastosowaniem terapii laserowej o niskiej mocy w leczeniu choroby Hashimoto prowadzone jest szereg badań. Potwierdzono już liczne korzyści z wykorzystania tej metody, dlatego niskoenergetyczna laseroterapia wydaje się bardzo obiecująca dla wielu Pacjentów zmagających się z Chorobą Hashimoto.

Aby terapia była skuteczna, konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Badania wykazały, że laser wpływa wtedy niezwykle korzystanie na regenerację i poprawę funkcji tarczycy. Dowodzą tego między innymi znacznie lepsze wyniki badań laboratoryjnych.

Dlaczego tak się dzieje?

Laser powoduje między innymi wzrost poziomu antyoksydantów (np. glutationu), co przyspiesza regenerację tkanek tarczycy. W jednym z badań dowiedziono także, że pod wpływem wiązki lasera wzrasta w surowicy poziom TGF-β1, jednego z transformujących czynników wzrostu, który przyczynia się do regeneracji i przywraca prawidłowe działanie układu immunologicznego. To jednak nie wszystko.

Laseroterapia wpływa także na stężenie mediatorów stanu zapalnego w surowicy.

Zmniejsza się między innymi poziom interleukin, szczególnie Il-1β, Il-2, Il-6, Il-8, a także interferonu ɣ. W związku z tym hamowane jest powstawanie stanu zapalnego, który przecież jest główną przyczyną choroby Hashimoto.

Jeszcze inne badanie analizowało wpływ terapii laserowej o niskiej mocy na ukrwienie narządów. Wyniki są niezwykle ciekawe, okazuje się bowiem, że pod wpływem światła laserowego dochodzi do poprawy unaczynienia. Wykazano to między innymi w przypadku gruczołu tarczowego.

Poprawa ukrwienia wynika najprawdopodobniej z ogólnego hamowania autoimmunizacji tarczycy pod wpływem lasera. Powoduje on także, że wzrasta szczytowa prędkość skurczowa tętnic tarczycy. To wszystko doskonale wpływa na regenerację gruczołu.

Jedno z najważniejszych badań ukazało się jednak w 2010 roku w czasopiśmie Lasers in Surgery and Medicine. Brali  w nim udział pacjenci z niedoczynnością tarczycy, których poddano serii 10 zabiegów biostymulacji. Procedurę wykonywano dwa razy w tygodniu i zakończono ją po 5 tygodniach.

Efekty są niesamowite!

Okazało się bowiem, że poprawa stanu zdrowia nastąpiła u każdego z pacjentów. Aż 47% osób nie wymagało dalszego leczenia farmakologicznego. U pozostałych osób podjęto decyzję o zmniejszeniu dawki spożywanej lewotyroksyny, ponieważ ich objawy były znacznie łagodniejsze.

W trakcie badania kilkukrotnie dokonywano oceny takich parametrów jak:

 • T3,
 • T4,
 • fT4,
 • TSH,
 • anty-TBO,
 • anty-Tg.

Pierwszy test wykonany został przed zastosowaniem terapii laserowej, a następnie 1, 2, 3, 6 oraz 9 miesięcy po jej zakończeniu.

Wyniki uległy znacznemu polepszeniu.

Biorąc pod uwagę liczne badania wykonane w kierunku skuteczności zastosowania laseroterapii w leczeniu przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy można więc stwierdzić, że laseroterapia ma pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia pacjentów zmagających się z tą chorobą.

Laser stabilizuje poziom TSH, zmniejsza występowanie objawów niedoczynności tarczycy, poprawia samopoczucie ogólne, wpływa na regenerację i normalizację funkcji gruczołu. Dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie pacjenta na leki, można więc zmniejszyć ich dawkę lub nawet całkowicie odstawić.

Wykazują to zarówno badania laboratoryjne, jak i widoczny wzrost echogeniczności w obrazie USG.

Co ważne, terapia laserowa nie wykazuje żadnych objawów ubocznych.

Jej stosowanie jest więc nieinwazyjne i bezpieczne.

 

EFEKTY LASEROWEJ REGENERACJI TARCZYCY

 • Odbudowa tkanki i normalizacja pracy gruczołu tarczowego
 • Stabilizacja poziomu TSH
 • Zmniejszenie stężenia mediatorów stanu zapalnego
 • Zmniejszenie obrzęku
 • Lepsze ukrwienie tarczycy
 • Poprawa odżywienia tarczycy
 • Zmniejszenie zapotrzebowania na podawanie syntetycznej lewotyroksyny

 

Jak wygląda zabieg Laserowy?

Do terapii laserowej wykorzystywane są specjalne głowice. To właśnie emitowana z nich wiązka laserowa wykazuje działanie lecznicze. W trakcie zabiegu specjalista przykłada jedną z głowic do szyi na wysokości tarczycy. Procedura trwa zaledwie kilka minut i nie należy się jej obawiać. W trakcie zabiegu pacjent nie odczuwa dyskomfortu, ciepła, czy bólu.

Aby metoda była skuteczna konieczne jest wykonanie serii zabiegów. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta ich ilość może być różna, zazwyczaj jednak waha się między 10 a 12 zabiegów. Są one wykonywane 2 razy w tygodniu. W KORE Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej zajmujemy się specjalistyczną laseroterapią tarczycy od 2018 roku.

 

laser choroba hashimoto

Zadzwoń i umów się

na laserowe leczenie

Choroby Hashimoto:

Tel: 503-733-127

 

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

 

PRZECZYTAJ OPINIE O NAS W GOOGLE:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

Data ostatniej aktualizacji: 29.08.2023