Choroba Hashimoto jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń tarczycy. Tarczyca to niewielki, niepozorny narząd zlokalizowany w przedniej części szyi, który ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Niestety jej choroby występują w społeczeństwie stosunkowo często.

W tym artykule, który przeczytasz w 3 min. dowiesz się jak  nowoczesna laseroterapia może pomóc w leczeniu choroby Hashimoto?

Poznaj najnowsze odkrycia naukowe i metodę skutecznej terapii Choroby Hashimoto.

W Centrum KORE w Swarzędzu mamy duże doświadczenie w laserowej regeneracji tarczycy w Chorobie Hashimoto.

 

laser choroba hashimoto

Laserowe leczenie choroby Hashimoto – Regeneracja tarczycy

Ze względu na to, że stosowane obecnie leczenie farmakologiczne przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy ma jedynie charakter objawowy, wciąż trwają badania nad innymi metodami, które uderzą w źródło choroby. Znalezienie rozwiązania, które nie będzie wymagać codziennego przyjmowania leków do końca życia byłoby zdecydowanie dużym ułatwieniem dla każdego pacjenta zmagającego się z Hashimoto.

Jedną z takich metod jest tak zwany zimny laser.

Czym jest  laseroterapia niskoenergetyczna?

Laseroterapia niskoenergetyczna to metoda lecznicza wykorzystująca laser o niskiej mocy. Terapia ta stosowana jest w różnych obszarach ciała i powoduje przede wszystkim zmniejszenie odczuwania dolegliwości bólowych oraz poprawę funkcjonowania komórek. Działanie tak zwanego lasera zimnego jest uzależnione od zastosowanej długości fali.

Jak działa zabieg laserowy?

W terapii laserowej o niskiej mocy wiązka światła dociera wprost do komórek docelowych. Laser wywołuje wzrost syntezy ATP, czyli podstawowego nośnika energii naszego organizmu. To pobudza metabolizm komórkowy i wpływa pozytywnie na regenerację.

Terapia powoduje również hamowanie stanu zapalnego, a co za tym idzie zmniejszenie obrzęku i bólu oraz poprawę funkcji tkanki. Zjawisko to nosi nazwę fotobiomodulacji. Właściwości medyczne oraz skuteczne zastosowanie tej metody zostały sprawdzone u wielu pacjentów cierpiących na Chorobę Hashimoto .

Efekty zastosowania laseroterapii w leczeniu Choroby Hashimoto.

Nad zastosowaniem terapii laserowej o niskiej mocy w leczeniu choroby Hashimoto prowadzone jest szereg badań. Potwierdzono już liczne korzyści z wykorzystania tej metody, dlatego niskoenergetyczna laseroterapia wydaje się bardzo obiecująca dla wielu Pacjentów zmagających się z Chorobą Hashimoto.

Aby terapia była skuteczna, konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Badania wykazały, że laser wpływa wtedy niezwykle korzystanie na regenerację i poprawę funkcji tarczycy. Dowodzą tego między innymi znacznie lepsze wyniki badań laboratoryjnych.

Dlaczego tak się dzieje?

Laser powoduje między innymi wzrost poziomu antyoksydantów (np. glutationu), co przyspiesza regenerację tkanek tarczycy. W jednym z badań dowiedziono także, że pod wpływem wiązki lasera wzrasta w surowicy poziom TGF-β1, jednego z transformujących czynników wzrostu, który przyczynia się do regeneracji i przywraca prawidłowe działanie układu immunologicznego. To jednak nie wszystko.

Laseroterapia wpływa także na stężenie mediatorów stanu zapalnego w surowicy.

Zmniejsza się między innymi poziom interleukin, szczególnie Il-1β, Il-2, Il-6, Il-8, a także interferonu ɣ. W związku z tym hamowane jest powstawanie stanu zapalnego, który przecież jest główną przyczyną choroby Hashimoto.

Jeszcze inne badanie analizowało wpływ terapii laserowej o niskiej mocy na ukrwienie narządów. Wyniki są niezwykle ciekawe, okazuje się bowiem, że pod wpływem światła laserowego dochodzi do poprawy unaczynienia. Wykazano to między innymi w przypadku gruczołu tarczowego.

Poprawa ukrwienia wynika najprawdopodobniej z ogólnego hamowania autoimmunizacji tarczycy pod wpływem lasera. Powoduje on także, że wzrasta szczytowa prędkość skurczowa tętnic tarczycy. To wszystko doskonale wpływa na regenerację gruczołu.

Jedno z najważniejszych badań ukazało się jednak w 2010 roku w czasopiśmie Lasers in Surgery and Medicine. Brali  w nim udział pacjenci z niedoczynnością tarczycy, których poddano serii 10 zabiegów biostymulacji. Procedurę wykonywano dwa razy w tygodniu i zakończono ją po 5 tygodniach.

Efekty są niesamowite!

Okazało się bowiem, że poprawa stanu zdrowia nastąpiła u każdego z pacjentów. Aż 47% osób nie wymagało dalszego leczenia farmakologicznego. U pozostałych osób podjęto decyzję o zmniejszeniu dawki spożywanej lewotyroksyny, ponieważ ich objawy były znacznie łagodniejsze.

W trakcie badania kilkukrotnie dokonywano oceny takich parametrów jak:

 • T3,
 • T4,
 • fT4,
 • TSH,
 • anty-TBO,
 • anty-Tg.

Pierwszy test wykonany został przed zastosowaniem terapii laserowej, a następnie 1, 2, 3, 6 oraz 9 miesięcy po jej zakończeniu.

Wyniki uległy znacznemu polepszeniu.

Biorąc pod uwagę liczne badania wykonane w kierunku skuteczności zastosowania laseroterapii w leczeniu przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy można więc stwierdzić, że laseroterapia ma pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia pacjentów zmagających się z tą chorobą.

Laser stabilizuje poziom TSH, zmniejsza występowanie objawów niedoczynności tarczycy, poprawia samopoczucie ogólne, wpływa na regenerację i normalizację funkcji gruczołu. Dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie pacjenta na leki, można więc zmniejszyć ich dawkę lub nawet całkowicie odstawić.

Wykazują to zarówno badania laboratoryjne, jak i widoczny wzrost echogeniczności w obrazie USG.

Co ważne, terapia laserowa nie wykazuje żadnych objawów ubocznych.

Jej stosowanie jest więc nieinwazyjne i bezpieczne.

 

EFEKTY LASEROWEJ REGENERACJI TARCZYCY

 • Odbudowa tkanki i normalizacja pracy gruczołu tarczowego
 • Stabilizacja poziomu TSH
 • Zmniejszenie stężenia mediatorów stanu zapalnego
 • Zmniejszenie obrzęku
 • Lepsze ukrwienie tarczycy
 • Poprawa odżywienia tarczycy
 • Zmniejszenie zapotrzebowania na podawanie syntetycznej lewotyroksyny

 

Jak wygląda zabieg Laserowy?

Do terapii laserowej wykorzystywane są specjalne głowice. To właśnie emitowana z nich wiązka laserowa wykazuje działanie lecznicze. W trakcie zabiegu specjalista przykłada jedną z głowic do szyi na wysokości tarczycy. Procedura trwa zaledwie kilka minut i nie należy się jej obawiać. W trakcie zabiegu pacjent nie odczuwa dyskomfortu, ciepła, czy bólu.

Aby metoda była skuteczna konieczne jest wykonanie serii zabiegów. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta ich ilość może być różna, zazwyczaj jednak waha się między 10 a 12 zabiegów. Są one wykonywane 2 razy w tygodniu. W KORE Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej zajmujemy się specjalistyczną laseroterapią tarczycy od 2018 roku.

 

laser choroba hashimoto

 

Zadzwoń i umów się

na laserowe leczenie

Choroby Hashimoto:

 

Tel: 503-733-127

 

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

 

PRZECZYTAJ OPINIE O NAS W GOOGLE:

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam