Przybliżony czas czytania: 3 min.

Czy doświadczasz bólu kolana przy zginaniu?

Jeśli tak, nie jesteś sam. Wielu ludzi cierpi z powodu tego rodzaju bólu, który może mieć różne nasilenie. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu kolana przy zginaniu, dlatego ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą w celu dokładnej diagnozy.

Po ustaleniu przyczyny można omówić opcje leczenia. Tymczasem istnieją pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić ból.

Bolące kolana są niezwykle częstym problemem dotyczącym ludzi w każdym wieku. Szacuje się, że boryka się z nim nawet 25% osób dorosłych. Liczba ta znacząco wzrosła w ostatnich latach i obejmuje coraz więcej ludzi młodych. Aktualnie bolące kolana są 10 najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów do lekarzy rodzinnych.

Z czego to wynika?

Przyczyn bolących kolan jest wiele, od przeciążeń i urazów, aż po choroby zwyrodnieniowe stawów. Jedno jest pewne, dolegliwości te w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności, takich jak chodzenie.

Jakie mogą być przyczyny bolących kolan? Kto jest na nie najbardziej narażony? I jak sobie z nimi radzić?

 

bolące kolana przy zginaniu

Budowa stawu kolanowego

Stawy kolanowe mają złożoną budowę. Ich zadaniem jest dźwiganie ciężaru całego ciała, przez co są najbardziej obciążonymi partiami organizmu. Z tego względu są niezwykle podatne na uszkodzenia i kontuzje. Bolące kolana powodują znaczne ograniczenie czynności stawów, pogorszenie zdolności poruszania się, a przez to zdecydowane zaburzenie komfortu życia.

Staw kolanowy tworzą takie elementy jak:

 • kłykcie kości udowej,
 • powierzchnia stawowa rzepki,
 • kłykcie kości piszczelowej,
 • łąkotki stawowe (przyśrodkowa i boczna),
 • powierzchnia rzepkowa kości udowej.

Otoczony jest także przez liczne więzadła, z których najważniejsze to więzadło krzyżowe przednie i tylne. Ich zadaniem jest stabilizacja stawu poprzez ograniczanie ruchu obrotowego do wewnętrznej strony.

Ze względu na obecność licznych struktur obejmujących nie tylko kości, ale też łąkotki oraz największą trzeszczkę ludzkiego ciała – rzepkę, a także skomplikowaną, specyficzną budowę, urazy i przeciążenia stawu kolanowego zdarzają się stosunkowo często.

Bolące kolana – objawy

W zależności od przyczyny bolących kolan, objawy mogą się nieco różnić. Dolegliwości mogą się pojawiać w różnych sytuacjach, na przykład przy zginaniu lub prostowaniu stawu, podczas chodzenia, po intensywnym treningu, ale także w spoczynku lub w nocy. Ból może także pojawiać się w różnych lokalizacjach: najczęściej na górze kolana, ale także pod nim, po stronie bocznej lub wewnętrznej.

Objawy mogą także promieniować dalej – do uda lub podudzia. Do dodatkowych dolegliwości, które mogą towarzyszyć bolącym kolanom należą:

 • osłabienie kolana,
 • uczucie przeskakiwania, trzaskania lub blokowania w kolanie,
 • sztywność, trudności w zginaniu i prostowaniu kolana,
 • obrzęk,
 • zaczerwienienie,

Bolące kolana przy zginaniu – najczęstsze możliwe przyczyny

Podstawowe ruchy wykonywane w stawie kolanowym to zginanie i prostowanie. Nie dziwi więc fakt, że jednym z najczęściej występujących objawów są właśnie bolące kolana przy zginaniu. Możliwych przyczyn tego stanu jest mnóstwo.

1) Zmiany zwyrodnieniowe

Jednym z możliwych powodów bolących kolan przy zginaniu są zmiany zwyrodnieniowe. W ich wyniku dochodzi do stopniowej degeneracji tkanek w obrębie stawu: chrząstek, łąkotek, więzadeł. Charakterystyczne dla zmian zwyrodnieniowych jest ich postępowanie z wiekiem.

Z czasem bowiem tkanki starzeją się – dochodzi do ich ścierania, zużywania i utraty funkcji. W wyniku zmian zwyrodnieniowych w obrębie kolana dochodzi zwykle do bólu przy zginaniu, na przykład podczas chodzenia, jednak z czasem dolegliwości dokuczają także w spoczynku i pojawić się mogą dodatkowe objawy, takie jak sztywność stawu lub obrzęk.

Ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej jest większa w przypadku pacjentów z nadwagą lub otyłością, osób prowadzących siedzący tryb życia, ale także sportowców, których stawy są znacznie mocniej obciążone na co dzień.

2) Chondromalacja rzepki

Bolące kolana przy zginaniu mogą być także wynikiem choroby nazywanej chondromalacją rzepki. W jej wyniku występują zmiany degeneracyjne w obrębie chrząstki pokrywającej właśnie rzepkę. Tkanka stopniowo traci swoją elastyczność, gęstość i wytrzymałość, co może doprowadzić nawet do jej pęknięć.

Chondromalacja rzepki może dotyczyć osób w każdym wieku, a prawdopodobieństwo jej wystąpienia wzrasta u osób z nadwagą, otyłością, uprawiających intensywnie sport lub nieprawidłowo wykonujących ćwiczenia fizyczne. Ból pojawia się zwykle w przedniej części kolana, początkowo występuje przy zginaniu, z czasem również w spoczynku.

3) Kolano skoczka

Bolące kolana przy zginaniu to także objawy choroby nazywanej kolanem skoczka. Dolegliwość jest wynikiem przeciążenia więzadła właściwego rzepki, które łączy rzepkę z kością piszczelową. Uszkodzenie prowadzi do stanu zapalnego oraz zmniejszenia wytrzymałości tkanki.

Powoduje to ból w przedniej części kolana, szczególnie podczas zginania, ale także przy wyskoku, czy wchodzeniu po schodach. Bolące kolana w tym przypadku dotyczą głownie sportowców, którzy wykonują dużo skoków, na przykład koszykarzy, siatkarzy, lekkoatletów.

 

Najpopularniejsze przyczyny bólu kolana przy chodzeniu i bieganiu

Przyczyn bolących kolan przy chodzeniu może być wiele. Podobnie jak przy zginaniu jednymi z najczęstszych źródeł dolegliwości są różnego rodzaju przeciążenia oraz urazy, ale także choroby zwyrodnieniowe. Objawy bólowe przy chodzeniu mogą się także pojawić w wielu chorobach autoimmunizacyjnych dotyczących tkanki łącznej. Najczęstszą z nich jest reumatoidalne zapalenie stawów, czyli RZS.

Rzadszą przyczyną bolących kolan przy chodzeniu może być także borelioza. Objawy mogą pojawić się kilka tygodni lub nawet miesięcy po zakażeniu i obejmują zwykle jeden staw. Stadium to może trwać przez dłuższy czas i stopniowo przejść w stan przewlekły.

 

Bolące kolana po bieganiu – możliwe przyczyny

Bolące kolana po bieganiu są dość częstą dolegliwością nazywaną potocznie kolanem biegacza. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną tego stanu jest przeciążenie stawu podczas wykonywania aktywności fizycznej.

Kolano biegacza charakteryzuje się zwykle bólem z przodu lub boku stawu. Może także nasilać się przy zginaniu. Jak sama nazwa wskazuje szczególnie narażani są na nie biegacze, ale także osoby trenujące inne sporty, np. rowerzyści, narciarze, piłkarze.

 

 

bolące kolana przyczyny

 

 

Co na bolące kolana?

W przypadku gdy domowe sposoby oraz leki bez recepty na bolące kolana nie pomagają, a dolegliwości wciąż się nasilają, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty – lekarza lub fizjoterapeuty. Podczas wizyty zebrany zostanie szczegółowy wywiad dotyczący objawów, urazów, uprawianych sportów oraz chorób przewlekłych.

Następnie przeprowadzone zostanie badanie. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie dodatkowych badań obrazowych, np. USG, RTG lub MRI. W wyniku szczegółowej diagnostyki postawiona zostanie diagnoza i wdrożone odpowiednie leczenie.

Warto pamiętać, że w przypadku bolących kolan przy zgnaniu niezwykle ważna jest rehabilitacja.

Ćwiczenia wykonywane pod okiem fizjoterapeuty, a także samodzielnie, doskonale wpłyną na czynność stawu kolanowego – złagodzą objawy i przyspieszą proces regeneracji.

 

Kroki, które mogą pomóc w zapobieganiu bólowi kolana przy zginaniu

 1. Prawidłowe zginanie kolan to jeden z najważniejszych kroków, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ból kolan podczas zginania. Utrzymanie kolan ich w linii z stopami pomaga złagodzić nacisk na staw w czasie zginania.
 2. Postaraj się stać prosto, utrzymuj plecy proste podczas zginania i nigdy(!) nie obracaj się ani nie skręcaj, gdy próbujesz podnieść coś ciężkiego.
 3. Dodatkowo, wzmocnienie mięśni wspierających kolano może pomóc zapobiec urazom, zwiększając ogólną stabilność i zapewniając dodatkową amortyzację dla stawu.
 4. Włączenie ćwiczeń, takich jak przysiady i wykroki, do regularnej rutyny treningowej zwiększy siłę mięśniową i zmniejszy nacisk na kolana podczas aktywnego zginania.
 5. Pamiętaj, aby odpowiednio się rozgrzać przed aktywnością fizyczną i rozciągać się podczas okresów rozluźniania mięśni po treningu. Wczesne podjęcie kroków w celu zapobieżenia i zmniejszeniu bólu kolana może utrzymać Cię aktywnym i ograniczyć potencjalne uszkodzenia w przyszłości.

 

 

 

Umów się na diagnostykę i leczenie bolących kolan:

Tel: 503-733-127

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

 

Źródła:

 

Data ostatniej aktualizacji: 18.10.2023

malgorzata_skubis
Małgorzata Skubis - Redaktor medyczny

Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Zakochana w podróżowaniu, poznawaniu nowych ludzi, kultur i smaków. Otwarta na świat i nowe doświadczenia. Zawsze chętna do podjęcia kolejnych wyzwań.