Choroba Hashimoto jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń tarczycy. Tarczyca to niewielki, niepozorny narząd zlokalizowany w przedniej części szyi, który ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Niestety jej choroby występują w społeczeństwie stosunkowo często.
W tym artykule, który przeczytasz w 3 min. dowiesz się – jak nowoczesna laseroterapia może pomóc w leczeniu choroby Hashimoto?
Poznaj najnowsze odkrycia naukowe i metodę skutecznej terapii Choroby Hashimoto.
W Centrum KORE w Swarzędzu mamy duże doświadczenie w laserowej regeneracji tarczycy w Chorobie Hashimoto.
Laserowe leczenie choroby Hashimoto – Regeneracja tarczycy
Ze względu na to, że stosowane obecnie leczenie farmakologiczne przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy ma jedynie charakter objawowy, wciąż trwają badania nad innymi metodami, które uderzą w źródło choroby. Znalezienie rozwiązania, które nie będzie wymagać codziennego przyjmowania leków do końca życia byłoby zdecydowanie dużym ułatwieniem dla każdego pacjenta zmagającego się z Hashimoto.
Jedną z takich metod jest tak zwany zimny laser.
Czym jest laseroterapia niskoenergetyczna?
Laseroterapia niskoenergetyczna to metoda lecznicza wykorzystująca laser o niskiej mocy. Terapia ta stosowana jest w różnych obszarach ciała i powoduje przede wszystkim zmniejszenie odczuwania dolegliwości bólowych oraz poprawę funkcjonowania komórek. Działanie tak zwanego lasera zimnego jest uzależnione od zastosowanej długości fali.
Jak działa zabieg laserowy?
W terapii laserowej o niskiej mocy wiązka światła dociera wprost do komórek docelowych. Laser wywołuje wzrost syntezy ATP, czyli podstawowego nośnika energii naszego organizmu. To pobudza metabolizm komórkowy i wpływa pozytywnie na regenerację.
Terapia powoduje również hamowanie stanu zapalnego, a co za tym idzie zmniejszenie obrzęku i bólu oraz poprawę funkcji tkanki. Zjawisko to nosi nazwę fotobiomodulacji. Właściwości medyczne oraz skuteczne zastosowanie tej metody zostały sprawdzone u wielu pacjentów cierpiących na Chorobę Hashimoto .
Efekty zastosowania laseroterapii w leczeniu Choroby Hashimoto.
Nad zastosowaniem terapii laserowej o niskiej mocy w leczeniu choroby Hashimoto prowadzone jest szereg badań. Potwierdzono już liczne korzyści z wykorzystania tej metody, dlatego niskoenergetyczna laseroterapia wydaje się bardzo obiecująca dla wielu Pacjentów zmagających się z Chorobą Hashimoto.
Aby terapia była skuteczna, konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Badania wykazały, że laser wpływa wtedy niezwykle korzystanie na regenerację i poprawę funkcji tarczycy. Dowodzą tego między innymi znacznie lepsze wyniki badań laboratoryjnych.
Dlaczego tak się dzieje?
Laser powoduje między innymi wzrost poziomu antyoksydantów (np. glutationu), co przyspiesza regenerację tkanek tarczycy. W jednym z badań dowiedziono także, że pod wpływem wiązki lasera wzrasta w surowicy poziom TGF-β1, jednego z transformujących czynników wzrostu, który przyczynia się do regeneracji i przywraca prawidłowe działanie układu immunologicznego. To jednak nie wszystko.
Laseroterapia wpływa także na stężenie mediatorów stanu zapalnego w surowicy.
Zmniejsza się między innymi poziom interleukin, szczególnie Il-1β, Il-2, Il-6, Il-8, a także interferonu ɣ. W związku z tym hamowane jest powstawanie stanu zapalnego, który przecież jest główną przyczyną choroby Hashimoto.
Jeszcze inne badanie analizowało wpływ terapii laserowej o niskiej mocy na ukrwienie narządów. Wyniki są niezwykle ciekawe, okazuje się bowiem, że pod wpływem światła laserowego dochodzi do poprawy unaczynienia. Wykazano to między innymi w przypadku gruczołu tarczowego.
Poprawa ukrwienia wynika najprawdopodobniej z ogólnego hamowania autoimmunizacji tarczycy pod wpływem lasera. Powoduje on także, że wzrasta szczytowa prędkość skurczowa tętnic tarczycy. To wszystko doskonale wpływa na regenerację gruczołu.
Jedno z najważniejszych badań ukazało się jednak w 2010 roku w czasopiśmie Lasers in Surgery and Medicine. Brali w nim udział pacjenci z niedoczynnością tarczycy, których poddano serii 10 zabiegów biostymulacji. Procedurę wykonywano dwa razy w tygodniu i zakończono ją po 5 tygodniach.
Efekty są niesamowite!
Okazało się bowiem, że poprawa stanu zdrowia nastąpiła u każdego z pacjentów. Aż 47% osób nie wymagało dalszego leczenia farmakologicznego. U pozostałych osób podjęto decyzję o zmniejszeniu dawki spożywanej lewotyroksyny, ponieważ ich objawy były znacznie łagodniejsze.
W trakcie badania kilkukrotnie dokonywano oceny takich parametrów jak:
- T3,
- T4,
- fT4,
- TSH,
- anty-TBO,
- anty-Tg.
Pierwszy test wykonany został przed zastosowaniem terapii laserowej, a następnie 1, 2, 3, 6 oraz 9 miesięcy po jej zakończeniu.
Wyniki uległy znacznemu polepszeniu.
Biorąc pod uwagę liczne badania wykonane w kierunku skuteczności zastosowania laseroterapii w leczeniu przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy można więc stwierdzić, że laseroterapia ma pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia pacjentów zmagających się z tą chorobą.
Laser stabilizuje poziom TSH, zmniejsza występowanie objawów niedoczynności tarczycy, poprawia samopoczucie ogólne, wpływa na regenerację i normalizację funkcji gruczołu. Dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie pacjenta na leki, można więc zmniejszyć ich dawkę lub nawet całkowicie odstawić.
Wykazują to zarówno badania laboratoryjne, jak i widoczny wzrost echogeniczności w obrazie USG.
Co ważne, terapia laserowa nie wykazuje żadnych objawów ubocznych.
Jej stosowanie jest więc nieinwazyjne i bezpieczne.
EFEKTY LASEROWEJ REGENERACJI TARCZYCY
- Odbudowa tkanki i normalizacja pracy gruczołu tarczowego
- Stabilizacja poziomu TSH
- Zmniejszenie stężenia mediatorów stanu zapalnego
- Zmniejszenie obrzęku
- Lepsze ukrwienie tarczycy
- Poprawa odżywienia tarczycy
- Zmniejszenie zapotrzebowania na podawanie syntetycznej lewotyroksyny
Jak wygląda zabieg Laserowy?
Do terapii laserowej wykorzystywane są specjalne głowice. To właśnie emitowana z nich wiązka laserowa wykazuje działanie lecznicze. W trakcie zabiegu specjalista przykłada jedną z głowic do szyi na wysokości tarczycy. Procedura trwa zaledwie kilka minut i nie należy się jej obawiać. W trakcie zabiegu pacjent nie odczuwa dyskomfortu, ciepła, czy bólu.
Aby metoda była skuteczna konieczne jest wykonanie serii zabiegów. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta ich ilość może być różna, zazwyczaj jednak waha się między 10 a 12 zabiegów. Są one wykonywane 2 razy w tygodniu. W KORE Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej zajmujemy się specjalistyczną laseroterapią tarczycy od 2018 roku.
Zadzwoń i umów się
na laserowe leczenie
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.
PRZECZYTAJ OPINIE O NAS W GOOGLE:
Data publikacji: 23.12.2022
Data ostatniej aktualizacji: 29.08.2023