Terapia konopna dostępna jest w Polsce od kilku lat i coraz częściej wykorzystywana jest przez pacjentów cierpiących na różnego rodzaju choroby. Mimo to stosowanie medycznej marihuany wciąż budzi wiele kontrowersji, zarówno u młodych, jak i starszych osób. Przeczytaj, jakie są najważniejsze informacje, które każdy powinien wiedzieć o medycznej marihuanie.

 

Medyczna marihuana jest legalna

Medyczna marihuana to susz otrzymywany z kwiatostanów konopi indyjskich, charakteryzujących się wysoką zawartością substancji aktywnych, takich jak: kannabinoidy, terpeny i flawonoidy.

Od 2017 roku jest w Polsce legalna i dostępna w aptekach po okazaniu recepty lekarskiej.

 

Marihuana medyczna nie jest marihuaną rekreacyjną

Zarówno marihuana medyczna, jak i marihuana rekreacyjna otrzymywana jest z konopi indyjskich. Jednak różni je m.in. sposób uprawy, badania i legalność.

Marihuana medyczna uprawiana jest w specjalnie do tego przystosowanych pomieszczeniach, w których dba się o najlepsze warunki i nie dopuszcza do jakichkolwiek zanieczyszczeń pochodzących z metali ciężkich, pestycydów czy pleśni.

Następnie każda partia standaryzowana jest na zawartość najważniejszych składników, czyli THC i CBD, po to, aby każda próbka charakteryzowała się tą samą ilością substancji aktywnych i wykazywała taką samą skuteczność.

Natomiast marihuana rekreacyjna jest nielegalna i pochodzi z nielegalnych źródeł. Partie suszu nie są w żaden sposób kontrolowane i sprawdzane na zawartość zanieczyszczeń. Ponadto przyjmując marihuanę rekreacyjną nie ma się pewności, jaka jest dokładnie jej zawartość.

 

Marihuana medyczna może być stosowana w wielu chorobach

Zawarte w medycznej marihuanie aktywne substancje, wykazują wiele właściwości terapeutycznych, co sprawia, że terapia konopna może być stosowana w różnego rodzaju chorobach.

W jakich schorzeniach podejmuje się próby stosowania medycznej marihuany?

  • anoreksja,
  • bulimia,
  • borelioza,
  • choroba Alzheimera,
  • choroba Parkinsona,
  • choroby zapalne jelit,
  • depresja,
  • fibromialgia,
  • osteoporoza,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • rwa kulszowa,
  • stany lękowe,
  • toczeń,
  • zespół stresu pourazowego.

Lista chorób, które mogą być leczone konopiami medycznymi stale rośnie. Jednak to lekarz zawsze decyduje o rozpoczęciu terapii medyczną marihuaną.

 

Marihuana lecznicza może wykazywać działania niepożądane

Konopie lecznicze jak każdy lek mogą powodować skutki uboczne. Jednak są one w większości łagodne i ustępują w ciągu 1-2 godzin od przyjęcia dawki leku na bazie konopi indyjskich.

Do najczęstszych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem medycznej marihuany należy:

  • suchość w jamie ustnej,
  • problemy z koncentracją,
  • przekrwienie oczu,
  • zwiększony apetyt,
  • zaburzenia koordynacji ruchowej.

 

Terapia medyczną marihuaną jest dostępna dla wszystkich

Praktycznie każdy dorosły człowiek, którego objawy kwalifikują się do leczenia kannabinoidami, może skorzystać z terapii medyczną marihuaną.

Jednak otrzymanie recepty na konopie lecznicze poprzedza wizyta lekarska, podczas której specjalista zapoznaje się z dokumentacją medyczną i objawami pacjenta, a następnie na podstawie zebranych informacji decyduje o zakwalifikowaniu osoby do terapii konopnej i przepisaniu recepty na medyczną marihuanę.

W niektórych przypadkach lekarz może wykluczyć pacjenta z terapii konopnej, np. ze względu na przyjmowanie niektórych leków bądź ogólne przeciwwskazania, do których zalicza się m.in. okres starania się o dziecko, ciążę, wiek poniżej 24 lat, ciężkie choroby serca i/lub wątroby, a także niektóre zawody (np. policjant, zawodowy kierowca).

 

 

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

 

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy