Przybliżony czas czytania: 2 min.

Każdorazowo, gdy mamy zaparcia, naszą pierwszą myślą jest sięgnięcie po środek przeczyszczający. Okazuje się, że jest to skuteczne rozwiązanie, ale tylko na początku, kiedy problem z wypróżnianiem ma charakter sporadyczny. Kiedy jednak zaparcia powracają, stosowanie środków przeczyszczających sprawia nam dodatkowy kłopot a mianowicie nasz organizm przyzwyczaja się do takiego wspomagania, jednocześnie tracąc zdolność do samodzielnego wypróżniania się z tego, co jest nam niepotrzebne.

 

Uporczywe zaparcia

Statystycznie 10% z nas doświadcza uporczywych zaparć. W takiej sytuacji, każdorazowo możemy szukać pomocy, właśnie w tabletkach, syropach. Zażywamy rozmaite leki przeczyszczające na zaparcia. Ich częste stosowanie niesie za sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych takich jak chociażby biegunki czy różnorakie reakcje alergiczne. Przedawkowując środki na przeczyszczenie, dodatkowo możemy nabawić się zaburzeń wchłaniania, jeżeli chodzi o jelito cienkie lub stanu zapalnego, jeżeli chodzi o jelito grube. Kilka tabletek leku na pewno nam nie zaszkodzi a wręcz przeciwnie – będzie dla nas wybawieniem. Nie mniej jednak należy zachować w trakcie terapii środkami przeczyszczającymi, daleko posuniętą ostrożność.

Mitem jest codzienne wypróżnianie. Wielu z nas uważa, że oddawanie stolca każdego dnia, regularnie, jest absolutną koniecznością. W tej kwestii najistotniejszy jest rytm wypróżnień, które mogą zachodzić regularnie, np. co dwa dni. W takiej sytuacji nie należy panikować a jedynie przyjąć prawidłowość tego zjawiska. Jesteśmy do siebie podobni, ale każdy z nas jest w tym podobieństwie inny, dlatego też warto mieć na uwadze, że czynność jelit u różnych ludzi jest różna i u każdego z nas może być po prostu inna. O zaparciach mówimy wówczas, gdy w normalnym rytmie wypróżnień, zaszły konkretne zmiany.

 

Zachować rozsądek

Środki przeczyszczające nie leczą, więc ich długotrwałe stosowanie może być dla nas szkodliwe. Mogą one zwiększać ciśnienie tętnicze krwi, uszkodzić błonę śluzową jelit, zaostrzyć przebieg chorób nerek lub układu krążenia.

Inne specyfiki, są nieodpowiednie dla ciężarnych kobiet lub do stosowania w okresie miesiączki. Środki przeczyszczające mogą także powodować przekrwienie w narządach miednicy. Rozsądnie jest wybierać preparaty zawierające błonnik. Warunkiem ich skuteczności jest wypijanie dużej ilości płynów, najlepiej wody. Pominięcie tego aspektu może potęgować zaparcia.

Kluczową zasadą przyjmowania środków przeczyszczających jest maksymalny okres ich przyjmowania, czyli stosujemy je nie dłużej niż 14 dni. Wszystko po to, by nie rozleniwić naszych jelit, które będą domagać się po tym czasie, coraz większych dawek. Jeżeli po dwóch tygodniach dalej dokuczają nam zaparcia, koniecznie należy udać się z tym problemem do lekarza. Warto też każdorazowo brać pod uwagę naturalne sposoby na walkę z zaparciami.

 

Zaparcia i ich przyczyny

Większość zaparć jest zaparciami czynnościowymi lub, innymi słowy, nawykowymi. Wówczas mówimy o zaburzeniu motoryki jelita grubego. Konkretnie okrężnicy i odbytnicy. Zjawisko to ma dwie przyczyny; jedną z nich może być leniwa okrężnica, drugą zbyt napięte zwieracze odbytu. Zaburzenia te mogą występować równocześnie, niekoniecznie w pojedynkę.

Przyczyny zaparć mają też charakter czysto fizyczny. Mogą to być uchyłki w jelicie grubym, nieprawidłowa szczelina odbytu, zmiany nowotworowe w rejonie okrężnicy lub odbytnicy, jej zwężenie lub występowanie polipów.

Zaparcia wywołują też choroby metaboliczne z cukrzycą na czele. Za zaparciami może stać również choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, niedoczynność tarczycy, anoreksja, bulimia, uzależnienie od alkoholu, narkotyków (choroby, których podłoże leży w ludzkiej psychice).

Leki niszczą prawidłową florę bakteryjną w jelitach. Stąd też zaparcia mogą powodować zażywane przez nas leki psychotropowe, antybiotyki, leki o działaniu przeciwbólowym czy przeciwpadaczkowe. Istotne w takiej sytuacji jest leczenie choroby podstawowej, bo to ona wywołuje zaparcia. Koniecznym może być także zmiana leków stosowanych w walce z tą konkretną przypadłością, które mogą wywoływać działania niepożądane, chociażby w formie zaparć.

 

Leczyć, usunąć, zmienić

Leczenie zaparć jest leczeniem wspomagającym. Jeżeli zaparcia wywołuje choroba, należy z nią walczyć. Jeżeli mamy do czynienia z guzem – usunąć. Jeżeli prowadzimy niezdrowy tryb życia, pełen złych nawyków, które ewidentnie nam nie służą, to pod kontrolą lekarza, trzeba je zmienić.

Niewskazane jest powstrzymywanie się od wypróżnień. Warto przejść na dietę bogato resztkową z uwzględnieniem błonnika. Do tego odpowiednia ilość płynów oraz więcej ruchu niż dotychczas. W leczeniu zaparć, jedną z metod zaliczaną do skutecznych jest biofeedback. Polega on tak naprawdę na nauce tego jak kontrolować i jednocześnie regulować pracę mięśni, konkretnie chodzi o mięśnie zwieraczy odbytu.

Do bardziej zaawansowanych metod zalicza się zabieg tzw. odwrotnej lewatywy oraz operacja usunięcia prawie całości jelita grubego. Czasami są to jedyne wyjścia i jedyne skuteczne działania dla osób, które wypróżniają się raz na 4-6 tygodni.

Więcej na temat bezpieczeństwa stosowania leków oraz prawidłowego dawkowania dowiesz się na https://baza-lekow.com.pl/.

Data ostatniej aktualizacji: 26.06.2023