Przybliżony czas czytania: 3 min.

 

Pieczenie w gardle jest częstym objawem doświadczanym przez wiele osób. Może to być spowodowane różnymi problemami, takimi jak problemy trawienne, infekcja wirusowa, alergie lub stan psychiczny. Zrozumienie potencjalnych przyczyn i metod leczenia pieczenia gardła może pomóc ludziom radzić sobie z objawami i poprawić ogólny stan zdrowia.

W Centrum KORE w Swarzedzu koło Poznania mamy duże doświadczenie w leczeniu refluksu i pieczenia w gardle.

 

pieczenie w gardle

Przyczyny pieczenia w gardle

Najczęstszą przyczyną pieczenia w gardle jest choroba refluksowa przełyku. Choroba refluksowa przełyku to stan, w którym kwas żołądkowy cofa się do przełyku, powodując podrażnienie i stan zapalny. Inne przyczyny pieczenia gardła to alergie, infekcje wirusowe i stany psychiczne, takie jak stres lub niepokój.

Infekcje bakteryjne

Jedną z najczęstszych przyczyn pieczenia w gardle jest infekcja bakteryjna. Infekcje bakteryjne mogą być spowodowane spożyciem skażonej żywności lub wody, kontaktem z zakażoną osobą lub kontaktem z zanieczyszczonymi powierzchniami.

Typowe infekcje bakteryjne, które mogą powodować pieczenie w gardle, obejmują anginę, zapalenie migdałków i infekcje zatok. Oprócz pieczenia w gardle infekcje te mogą również powodować inne objawy, takie jak gorączka, ból gardła, obrzęk węzłów chłonnych i ból głowy.

Alergie

Alergie mogą również powodować pieczenie w gardle. Alergeny, takie jak sierść zwierząt domowych, roztocza i pyłki, mogą powodować reakcję alergiczną w gardle, powodując uczucie pieczenia. Mogą również występować inne objawy alergii, takie jak kichanie, katar i swędzenie oczu.

Refluks

Refluks żołądkowy jest kolejną potencjalną przyczyną pieczenia gardła. Refluks żołądkowy występuje, gdy kwas żołądkowy cofa się do przełyku, powodując pieczenie w gardle. Inne objawy refluksu żołądkowego mogą obejmować kwaśny smak w ustach, nudności i ból w klatce piersiowej.

Czynniki drażniące

Wdychane czynniki drażniące, takie jak dym, kurz i opary, mogą również powodować pieczenie w gardle. Te czynniki drażniące mogą uszkodzić gardło i wywołać stan zapalny, powodując pieczenie. Ponadto niektóre leki i chemikalia mogą również podrażniać gardło, prowadząc do pieczenia.

Pieczenie w gardle i przełyku

W niektórych przypadkach pieczenie w gardle może być spowodowane zapaleniem przełyku. Jest to zwykle spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym, ale może być również spowodowane infekcją wirusową lub reakcją alergiczną. Osoby z zapaleniem przełyku często odczuwają ból podczas połykania i mogą wymagać leczenia lekami zobojętniającymi sok żołądkowy lub antybiotykami.

Refluks krtaniowo-gardłowy – czytaj więcej

 

Pieczenie w gardle na tle nerwowym

Pieczenie w gardle może być również spowodowane stanem psychicznym, takim jak stres lub niepokój. Ten rodzaj pieczenia jest znany jako nerwica gardła i można go leczyć za pomocą psychoterapii i leków przeciwlękowych.

Przyczyny nerwicy objawiającej się pieczeniem w gardle

Istnieje kilka możliwych przyczyn nerwicy palącej w gardle i przełyku. Niepokój i napięcie mogą powodować napinanie i kurczenie się mięśni gardła i przełyku, co prowadzi do uczucia pieczenia. Inne potencjalne przyczyny to alergie, infekcje i niektóre leki.

Objawy nerwicy w gardle

Najczęstszym objawem jest pieczenie w gardle i przełyku oraz pieczenie w klatce piersiowej. Temu pieczeniu może towarzyszyć ból, chrypka, bolesność i trudności w połykaniu. Inne objawy to zgaga, nudności, wzdęcia i odbijanie.

Leczenie Nerwicy objawiającej się pieczeniem w gardle

Leczenie nerwicy piekącej w gardle i przełyku zależy od przyczyny. Jeśli pieczenie jest spowodowane refluksem żołądkowym, pomocne mogą być modyfikacje stylu życia, takie jak unikanie niektórych pokarmów i spożywanie mniejszych posiłków. Leki zobojętniające sok żołądkowy, inhibitory pompy protonowej i blokery receptora H2 mogą być również stosowane w celu zmniejszenia objawów refluksu żołądkowego.

W leczenie stosujemy często techniki terapii manualnej, zabiegi osteopatyczne, wisceralne oraz igłoterapię.

W przypadku pieczenia związanego z lękiem i napięciem można zalecić techniki relaksacyjne, terapię poznawczo-behawioralną oraz leki, takie jak leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Jeśli pieczenie jest spowodowane alergiami lub infekcjami, można przepisać leki, takie jak leki przeciwhistaminowe i antybiotyki.

 

Zabiegi na pieczenie gardła

Leczenie pieczenia gardła zależy od przyczyny. Leczenie może obejmować leki zobojętniające sok żołądkowy lub zmiany stylu życia, takie jak unikanie pikantnych potraw i spożywanie mniejszych posiłków. W przypadku infekcji wirusowych mogą być zalecane antybiotyki. Leki alergiczne mogą być przepisywane na alergie, a psychoterapia i leki przeciwlękowe mogą być stosowane w leczeniu palącej nerwicy gardła.

Na pieczenie gardła

Leczenie pieczenia gardła będzie zależeć od przyczyny. Infekcje bakteryjne można leczyć antybiotykami, a alergie – lekami przeciwhistaminowymi lub kortykosteroidami.

Refluks kwasowy można opanować za pomocą zmian stylu życia, takich jak unikanie pokarmów wywołujących refluks oraz leków, takich jak leki zobojętniające sok żołądkowy lub inhibitory pompy protonowej. Należy unikać wdychanych substancji drażniących, aby zapobiec dalszemu podrażnieniu gardła.

 

Fizjoterapia Leczenie pieczenia gardła

Fizjoterapia jest skutecznym sposobem leczenia pieczenia gardła, ponieważ może pomóc w zmniejszeniu objawów związanych z tą chorobą. Zabiegi fizjoterapeutyczne na pieczenie gardła obejmują ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni gardła, a także techniki rozciągania i masażu zmniejszające napięcie w gardle.

Ponadto techniki relaksacyjne, takie jak medytacja i ćwiczenia oddechowe, mogą być również korzystne dla osób z pieczeniem w gardle.

Dowody wspierające fizjoterapię w przypadku pieczenia gardła

Istnieją dowody potwierdzające skuteczność fizjoterapii w przypadku pieczenia gardła. Przegląd systematyczny opublikowany w 2017 roku obejmował 10 badań oceniających skuteczność fizjoterapii w leczeniu pieczenia w gardle.

W przeglądzie stwierdzono, że fizjoterapia była skuteczna w zmniejszaniu nasilenia objawów pieczenia w gardle, a także poprawiała funkcje połykania i zwiększała zadowolenie pacjentów. Odkrycia te pokazują potencjalne korzyści fizjoterapii dla osób z palącym gardłem.

Ponadto w randomizowanym kontrolowanym badaniu opublikowanym w 2018 r. zbadano wpływ fizjoterapii na pieczenie w gardle. Badanie wykazało, że osoby, które otrzymały fizjoterapię, znacznie poprawiły objawy pieczenia w gardle w porównaniu z grupą kontrolną. Odkrycia te sugerują, że fizjoterapia może być skutecznym sposobem leczenia pieczenia w gardle.

 

Pieczenie w gardle – kilka słów na koniec

Specyficzne leczenie pieczenia gardła będzie zależeć od przyczyny. Ogólnie rzecz biorąc, infekcje bakteryjne należy leczyć antybiotykami, alergie można leczyć lekami przeciwhistaminowymi lub kortykosteroidami, a refluks żołądkowy można leczyć za pomocą zmian stylu życia i leków. Unikanie wdychanych substancji drażniących jest również ważne, aby zapobiec dalszemu podrażnieniu gardła.

Pieczenie w gardle jest częstym objawem doświadczanym przez wiele osób. Może to być spowodowane różnymi problemami, takimi jak choroba refluksowa, infekcje wirusowe, alergie lub warunki psychologiczne. Zrozumienie potencjalnych przyczyn i metod leczenia pieczenia gardła może pomóc ludziom radzić sobie z objawami i poprawić ogólny stan zdrowia.

 

 

Umów się na leczenie refluksu:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Dagmara Porada – Redaktor medyczny

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.

 

 

Bibliografia:

  1. Interna Szczeklika, 2021
  2. “Choroba refluksowa przełyku”, Renata Talar-Wojnarowska, Anita Gąsiorowska, Ewa Małecka-Wojciesko, https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.2.
  3. “Leczenie refluksu krtaniowo-gardłowego u dorosłych” dr n. med. Anna Górecka-Tuteja, https://www.mp.pl/otolaryngologia/artykuly/gardlo_i_krtan/273084,leczenie-refluksu-krtaniowo-gardlowego-u-doroslych
  4. “Manifestacje refluksu żołądkowo-przełykowego w dolnych drogach oddechowych”, dr n. med. Katarzyna Białek-Gosk, dr n. med. Magdalena E. Grabczak, https://www.mp.pl/otolaryngologia/artykuly/gardlo_i_krtan/288943,manifestacje-refluksu-zoladkowo-przelykowego-w-dolnych-drogach-oddechowych

 

Data ostatniej aktualizacji: 29.06.2023