Przybliżony czas czytania: 3 min.

Chcąc spędzić cudowne wakacje z wypoczynkiem, nie trzeba daleko szukać. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie swojego urlopu w Polsce, zamiast wybierać się do innych zakątków świata. Chociaż letni klimat trwa tutaj zaledwie trzy miesiące, Polska okazuje się niezwykle atrakcyjna przez cały rok. Swoje ulubione miejsce znajdą tu zarówno osoby uwielbiające wolny czas spędzać aktywnie, jak i ci, którzy woleliby odpocząć i uciec od codzienności.

Wspaniałe wybrzeże, wysokie pasma górskie czy bezkresne leśne tereny to tylko część naszej polskiej przyrody, która co roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów. Jeśli planujesz dłuższe, relaksujące wakacje w jednym z uroczych zakątków Polski, musisz rozejrzeć się za mieszkaniem, w którym spędzisz najlepszy czas swojego życia. Apartament lub dom znajdziesz najszybciej na portalach pośredniczących w wynajmie, na przykład na Rentola, jeśli chodzi o wynajem Wrocław, Warszawa czy Gdańsk mają tam naprawdę mnóstwo ofert. Znajduje się na niej kilka tysięcy mieszkań we wszystkich polskich miastach. W tym artykule podpowiemy natomiast, gdzie udać się na wypoczynek w Polsce.

Placówki medyczne w Polsce

Wbrew ogólnej opinii służba zdrowia jest w Polsce na wysokim poziomie. Możemy zauważyć to na przykładzie Wrocławia, gdzie w razie wypadku czy choroby można udać się do sześciu różnych szpitali. Leczenie możliwe jest też w siedmiu specjalistycznych placówkach oraz kilku prywatnych centrach zdrowia. Dostępne też są liczne przychodnie publiczne i prywatne. We Wrocławiu, ale też w wielu innych polskich miastach, dostępna jest profesjonalna służba zdrowia, z której można skorzystać będąc ubezpieczonym lub odpłatnie.

Jeśli potrzebne będzie doraźne leczenie, do dyspozycji jest też kilkadziesiąt aptek, z których część jest całodobowa, a nawet czynna w niedziele, również te niehandlowe. Z pewnością ze znalezieniem apteki nie będzie tutaj żadnych problemów, gdyż są one rozsiane po całym mieście. We Wrocławiu znajdziesz sklepy z lekami różnych sieci, dlatego możliwa jest realizacja recept, ale też kupowanie leków przez Internet i późniejsze ich odbieranie ze wskazanego punktu. 

Kąpiele słoneczne i morskie

Myśląc o wakacjach, pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to wyjazd nad morze. Rzeczywiście, nad polskim morzem znajdują się liczne, większe i mniejsze wspaniałe kurorty, idealne zarówno dla młodych, jak i dla starszych. Jeżeli potrzebujesz spokoju i chciałbyś powygrzewać się na słońcu, weź pod uwagę nadmorskie miejscowości, takie jak Łeba, Sarbinowo, Darłowo, Krynica Morska. Pomorze jest bardzo rozległe i sięga od wschodniej do zachodniej granicy, dając łącznie 770 km linii brzegowej. Nieco prywatności możesz zaznać na dzikich plażach Półwyspu Helskiego.

Wypoczywać możemy również zwiedzając pobliskie miejscowości. Planując pobyt nad morzem warto zarezerwować sobie kilka dni na wypad do większych miast nadmorskich: Gdańska, Gdyni, Kołobrzegu, Szczecina czy Świnoujścia. Miasta te zachwycają wieloma zabytkami i muzeami, ale też niepowtarzalnym klimatem, uzdrowiskami czy przyjaznym podejściem do najmłodszych turystów.

Górskie szlaki i unikatowy krajobraz

Z drugiej strony mamy góry, również idealne zarówno dla miłośników aktywnych wycieczek, jak i spokojniejszych spacerów. Najpiękniejsze w górskich wyprawach są widoki. Na terenie naszego kraju można wyróżnić aż 46 górskich pasm, o różnych wysokościach. Najwyższym szczytem są Rysy, liczące sobie aż 2500 m n.p.m. Wypoczywać można również aktywnie, na przykład wybierając się na jeden z setek szlaków znajdujących się właśnie w górach. Mają one różne stopnie trudności i odległości, co sprawia, że polskie góry przyjazne są dla każdego.

Południe Polski, całe w łańcuchach gór, to również liczne uzdrowiska o zbawiennych właściwościach zdrowotnych. W Polsce 45 miast posiada aktualnie status uzdrowiska, czyli miasta z naturalnymi czynnikami leczniczymi, na przykład wodami mineralnymi, gazami o specjalnych właściwościach, borowinami, i szeroko pojętymi innymi czynnikami klimatycznymi i estetycznymi. Największe sanatoria mieszczą się w miejscowościach, takich jak Szczawnica, Krynica-Zdrój, Rabka-Zdrój czy Jedlina. W każdym z tych miast turnusy rehabilitacyjne trwają przez cały rok, nawet w zimie.

 

Piękno natury i sporty wodne

Jeśli sporty wodne, to tylko Mazury. Ta piękna i dzika kraina liczy ponad 2,5 tysiąca jezior, z których największe to Śniardwy, Mamry, Niegocin i Łagodne. Na nasze piękne Mazury każdego roku przyjeżdżają turyści i pasjonaci, gdyż jest to największy w Polsce ośrodek sportów wodnych, takich jak kitesurfing, wakeboarding, a także kajaków. Najpopularniejszym sportem już na zawsze pozostanie jednak żeglarstwo. Chcąc doświadczyć czegoś mniej ryzykownego, a zarazem bezpieczniejszego, jeśli podróżujemy z dziećmi, możemy wypożyczyć rowery wodne.

Historia Mazur jest dość zawiła. Działania wojenne, umiejscowienie na wschodzie Europy, migracje ludności i stale zmieniające się granice kraju uczyniły z Mazur region słabo zaludniony i biedny. Działanie człowieka można dostrzec praktycznie tylko w większych miastach, natomiast poza nimi wszechobecne są gęste puszcze i lasy, i trudne w zurbanizowaniu tereny wodne i bagniste. Dziewiczość i dzikość Mazur sprawia, że można zaznać tam nieco spokoju i prywatności. Na każdym kroku można natrafić tam na jeziora z pięknymi, ale niestrzeżonymi plażami. Jest to więc idealna destynacja dla osób pragnących uwolnić się od większych skupisk ludzi.

 

Odpoczynek w mieście

Nie każdy może pozwolić sobie na dziesięciodniowy urlop. Czasami najzwyczajniej w świecie nie mamy możliwości wybrać się gdzieś dalej i musimy zadowolić się pozostaniem w mieście. Nie znaczy to jednak, że wolny czas musi być zmarnowany. Mieszkańcy dużych miast chętnie wybierają się po pracy nad zbiorniki wodne. Modna jest także turystyka piesza czy kilkudniowe wyjazdy do stref spa. Będąc na urlopie w mieście wcale nie musimy być wiecznie zmęczeni. W dobrej sytuacji są osoby posiadające własną działkę rekreacyjną, czyli osobistą oazę spokoju.

Polska – na długi i krótki wypad

W Polsce można znaleźć wiele miejsc o charakterze wypoczynkowym i rekreacyjnym. Praktycznie w każdej części kraju znajduje się coś naprawdę ciekawego i wartego odwiedzenia. Relaksować można się na różne sposoby. Niektórzy kochają leniwe popołudnia na cieplutkim nadmorskim piasku, a inni preferują aktywne wycieczki i sporty ekstremalne. Jeżeli byłeś już nad morzem, na Mazurach czy w Tatrach, kolejnych wypoczynkowych lokacji możesz poszukać na Kaszubach, w Beskidach i Karkonoszach, na Pomorzu Zachodnim, Pojezierzu Lubuskim czy w dość niskich, ale nie mniej urokliwych Górach Świętokrzyskich. Wypoczywać można i w mieście, i na łonie natury. Wszystko zależy od tego, gdzie akurat poniesie nas fantazja. 

 

 

Data ostatniej aktualizacji: 14.03.2023