Przybliżony czas czytania: < 1 min.

Metoda OMO to sposób mycia włosów, który coraz częściej wykorzystują posiadaczki zniszczonych włosów. Regularne stosowanie tej metody potrafi przynieść naprawdę rewelacyjne efekty – pasma stają się odżywione, wygładzone i nawilżone. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego sposobu mycia.

 

Metoda OMO – na czym polega?

 

Metoda OMO to mycie włosów w następującej kolejności: odżywka – szampon – odżywka. Rytuał ten polega na tym, że na mokre włosy najpierw nakłada się odpowiednio dobraną odżywkę, następnie dokładnie myje się pasma łagodnym szamponem, po to, by na koniec ponownie zaaplikować odżywkę, tym razem innego rodzaju. Włosy po zakończeniu mycia są wyraźnie odżywione, błyszczące i gładkie w dotyku.

Mycie włosów metodą OMO polega na aplikacji:

  • odżywki humektantowej lub proteinowej, w zależności od indywidualnych potrzeb włosów,

  • szamponu – możliwie jak najbardziej delikatnego i łagodnego, najlepiej naturalnego,

  • odżywki emolientowej lub emolientowo-humektantowej – najlepiej z olejami w składzie. Otula ona włosy ochronną warstwą, która skutecznie je dociąża i zapobiega ich puszeniu.

 

Dla kogo najlepsza jest metoda OMO?

Mycie włosów metodą OMO polecane jest szczególnie posiadaczkom włosów zniszczonych, suchych, farbowanych, pozbawionych blasku i rozjaśnionych. Są to cechy, które najczęściej dotyczą włosów wysokoporowatych, czyli charakteryzujących się dużym rozchyleniem łusek. Metoda OMO to doskonała metoda pielęgnacji włosów falowanych i kręconych. Sprawia, że stają się sprężyste i zdrowe.

Ta popularna metoda nie jest jednak przeznaczona dla każdego. Szczególnie ostrożnie powinny podchodzić do niej posiadaczki włosów cienkich. Podwójne nakładanie odżywki może niepotrzebnie je obciążyć i przyczynić się do utraty objętości, która i tak nie jest zbyt imponująca.

 

Jakie kosmetyki najlepiej sprawdzą się przy metodzie OMO?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że samo mycie włosów metodą OMO nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli nie zastosuje się do tego odpowiednich kosmetyków. Warto uważnie czytać składy stosowanych preparatów, aby unikać składników, które mogłyby pogorszyć kondycję włosa. Są to między innymi silikony, mydła, a także SLS.

Pomimo tego że stosowanie tych substancji może sprawić, że włosy na pierwszy rzut oka będą wydawać się bardzo gładkie, to jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że są to tylko pozory. Niepożądane składniki tworzą wokół włosa szczelną barierę, która co prawda wyraźnie go wygładza, ale również uniemożliwia przenikanie do jego wnętrza wilgoci i składników odżywczych.

 

Mycie włosów metodą OMO – jak często stosować?

Metodę OMO można stosować za każdym razem, kiedy przychodzi czas na umycie włosów. Równie dobrze można z niej korzystać co drugie czy też trzecie mycie, w zależności od potrzeb. Po dłuższym czasie systematycznego stosowania metody OMO może okazać się, że włosy odzyskały witalność i nie potrzebują już złożonego, wieloetapowego mycia. Kiedy metoda spełni już założone zadanie, można z niej zrezygnować, chociaż zalecane jest stosowanie jej w dalszym ciągu, jednak ze zmniejszoną częstotliwością.

Data ostatniej aktualizacji: 22.03.2023