Zastosowanie autologicznych iniekcji osocza bogatopłytkowego (PRP) może stanowić nowatorską metodę leczenia zaburzeń erekcji (ED). W niedawnym badaniu, naukowcy podali pacjentom poddawanym terapii falą uderzeniową na zaburzenia erekcji – zastrzyki z PRP, co znacząco zwiększyło skuteczność terapii.
Sześć tygodni po rozpoczęciu terapii skojarzonej pacjenci, z których niektórzy borykali się z zaburzeniami erekcji nawet przez 19 lat, zgłosili dwukrotną poprawę funkcji seksualnych w porównaniu do 25% poprawy obserwowanej u osób poddanych jedynie terapii falą uderzeniową.
Zaburzenia erekcji są często wynikiem zwężenia naczyń krwionośnych doprowadzających krew do prącia, co prowadzi do niewystarczającego przepływu krwi umożliwiającego uzyskanie erekcji. Przyczyną może być np. choroba układu krążenia lub cukrzyca. Hipoteza badawcza zakłada, że czynniki wzrostu obecne w PRP stymulują angiogenezę, regenerują komórki mięśni gładkich prącia oraz redukują stan zapalny, który jest jednym z czynników przyczyniających się do ED.
Osocze bogatopłytkowe
Iniekcje PRP zyskują na popularności jako terapia różnych schorzeń, od urazów sportowych po łysienie. W leczeniu zaburzeń erekcji, standardem pierwszego rzutu pozostają inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), takie jak sildenafil (Viagra), które poprawiają przepływ krwi do prącia. Jednakże, u około jednej trzeciej pacjentów leki te są nieskuteczne, a także mogą być przeciwwskazane u mężczyzn stosujących leki na serce, ze względu na ryzyko znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego.
Fala uderzeniowa ESWT
Terapia falą uderzeniową, polegająca na bezbolesnym zastosowaniu fali akustycznej na prącie, ma na celu regenerację uszkodzonych tkanek i naczyń krwionośnych. Terapia ta jest dostępna w prywatnych klinikach.
Doniesienia naukowe
Przegląd literatury opublikowany w 2022 roku w The American Journal of Men’s Health wykazał, że terapia falą uderzeniową jest najskuteczniejsza w leczeniu umiarkowanych przypadków ED.
W najnowszym badaniu, 160 mężczyzn poddano sześciotygodniowej terapii falą uderzeniową, dwa razy w tygodniu. Część z nich otrzymała dodatkowo zastrzyki PRP, przygotowane przez odwirowanie ich własnej krwi w celu uzyskania osocza bogatego w czynniki wzrostu. Iniekcje PRP były wykonywane u nasady prącia na początku badania.
Urolodzy z Uniwersytetu RUDN w Moskwie, w artykule opublikowanym na początku roku w European Urology Supplements, wskazali, że leczenie skojarzone, oprócz poprawy objawów, skutkowało znaczącą poprawą przepływu krwi w prąciu w porównaniu do terapii falą uderzeniową stosowaną samodzielnie. Ponadto, zaobserwowano niewielki wzrost poziomu testosteronu w grupie poddanej terapii łączonej, co może być związane z wcześniejszymi badaniami sugerującymi wpływ PRP na produkcję hormonów.
Profesor Raj Persad, urolog z Bristol Urology Associates, opisał nowe podejście jako „innowacyjne”, dodając, że testosteron odgrywa kluczową rolę w napędzie seksualnym mężczyzn, a prawidłowy przepływ krwi i regulacja nerwowa są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mechanizmu erekcji. Zauważył również, że interesujące będzie zbadanie długoterminowych efektów terapii skojarzonej.
Zadzwoń – zapytaj:
Tel: 503-733-127
Umów się na leczenie zaburzeń erekcji falą uderzeniową:
Tel: 503-733-127
ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE
Specjaliści KORE
Źródła:
- https://www.urologytimes.com/view/combo-of-shockwave-therapy-and-platelet-rich-plasma-safe-for-ed-but-efficacy-is-unclear
- https://www.dailymail.co.uk/health/article-13758139/jab-mans-blood-boost-sex-life-erectile-dysfunction-shockwave.html?ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490&ito=1490
- https://www.auajournals.org/doi/10.1097/01.JU.0001015816.87470.c9.10
Data publikacji: 20.08.2024
Data ostatniej aktualizacji: 21.08.2024
Fizjoterapeuta. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych z dziedziny fizjoterapii uroginekologicznej, neurofizjologii, terapii manualnej i fizykoterapii.Prowadzi badania z zakresu terapii manualnej tkanek miękkich i rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Współpracuje z Katedrą Medycyny Społecznej, Zakładem Patofizjologii Narządu Ruchu oraz Katedrą Biofizyki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Jest gorącym zwolennikiem całościowego ujmowania problemów zdrowotnych i głęboko zindywidualizowanego podejścia do Pacjenta.Zawodowo zajmuje się praktyką kliniczną, prowadząc Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej KORE w Swarzędzu k. Poznania i specjalizując się w fizjoterapii uroginekologicznej oraz w zakresie terapii manualnej, głównie u osób po urazach narządu ruchu oraz u pacjentów z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi.
Nieustannie doskonali swój warsztat pracy uczestnicząc w kursach z zakresu terapii manualnej i fizjoterapii.Adiunkt w Zakładzie Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz wykładowca Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii (Pracownia Terapii Manualnej i Masażu).