Każdy z nas kiedyś słyszał o substancjach, których stosowanie sprawia, że stajemy się bardziej atrakcyjni w oczach płci przeciwnej. Działających na nasze otoczenie, przez co łatwiej nam idzie w kontaktach międzyludzkich. Wydajemy się bardziej pewni siebie, a nasi współrozmówcy chętniej przystają na nasze zdanie.
Nie można ich wyczuć zmysłem zapachu, ale nasz organizm i tak zauważa ich obecność u drugiego osobnika. Ich występowanie jest potwierdzone u zwierząt, owadów oraz trwają badania nad ich obecnością u roślin. Te substancje to feromony.
Z artykułu dowiesz się:
Co to są feromony?
Słowo „feromon” pochodzi od greckich słów Pheran – znaczącego przenosić oraz Horman – czyli pobudzać. Są to cząsteczki chemiczne uwalniane przez ludzi, zwierzęta i owady. Głównie składają się z mieszaniny substancji chemicznych, ale mogą być też jednoskładnikowe.
Feromony wydzielane przez organizm mają za zadanie wywołać określone reakcje fizjologiczne lub behawioralne na innym osobniku należącym do tego samego gatunku.
Feromony dzieli się na 2 podstawowe grupy:
- wywoławcze ( ang. releasers) – wywołują natychmiastową reakcję po zetknięciu się z nimi.Ich podstawa działania leży w bezpośrednim oddziaływaniu na ośrodkowy układ nerwowy. Efekty ich działania możemy zobaczyć niemal od razu.
- podstawowe (ang. primer pheromones) – na ich działanie musimy trochę poczekać. Za to zmiany po nich trwają odpowiednio dłużej.
Mogą pełnić różne funkcje np. płciowe, alarmowe, obronne czy odstraszające.
Przez wiele lat istnienie i działanie feromonów szczególnie u ludzi budziło wiele kontrowersji. Bo jak można „czuć” coś co nie jest od razu wyczuwalne przez nasz nos. To skłoniło do większej ilości badań w tym temacie. Wiele z nich potwierdza istnienie feromonów, szczególnie wśród owadów.
Jeśli chodzi o ludzkie, również mamy dużo przesłanek aby stwierdzić ich obecność. Większą zagadkę stanowiły i nadal stanowią działania feromonów. Dlatego nadal szuka się odpowiedzi na to jak one wpływają dokładnie na organizm ludzki i w czym one nam służą, a w czym one nam mogą pomóc. I czy to przez nie jesteśmy skłaniani do wyboru naszego partnera?
Jak działają feromony?
Feromony powstają w gruczołach apokrynowych ( czyli takich, których wydzielina gromadzi się w szczytowej części komórki a następnie odrywa się od niej). Są one zlokalizowane w okolicy pach i łonowej. Szczególnie pod pachami znajduję się ich bardzo dużo.
Dodatkowo, ze względu na to że jest to jedno z najcieplejszych miejsc na ciele, wytwarza się tam pot i silnie rosną włosy, są też wysoko położone sprzyja to rozpraszaniu zapachów.
Gruczoły apokrynowe towarzyszą nam od urodzenia, jednak dopiero podczas okresu dojrzewania ulegają one aktywacji. I tak z androstenów z pomocą testosteronu powstają wydzieliny steroidowe, które na początku są bezwonne. Jednak przez wpływ bakterii zyskują one nieco przykry zapach.
W pochwie natomiast wytwarzane są tzw. kopuliny, których zapach ulega zmianie wraz z cyklem miesiączkowym.
U ssaków, do których należy także człowiek do wykrywania feromonów służy specjalny region układu węchowego, nazywany też narządem Jacobsona. Znajduje się on nad podniebieniem twardym, z obu stron przegrody nosowej. Stamtąd specjalnymi nerwami sygnał po zetknięciu się z feromonem trafia do jąder podwzgórza.
Narządy te są na tyle czułe, że wykrywają już feromony w ilościach pikogramów, czyli 10-15 kg. Są to bardzo małe ilości, a już one mogą oddziaływać na nasz organizm.
Feromony mają za zadanie wpływać na zachowania seksualne, reprodukcyjne i funkcje hormonalne poprzez oś podwzgórze – przysadka – nadnercza. To one mogą lekko zmieniać postrzeganie drugiej osoby, np. jako bardziej atrakcyjną, pociągającą czy pewną siebie.
Mamy większą ochotę na nawiązywanie kontaktów z osobą, która w naszych oczach jest interesująca właśnie dzięki feromonom jakie ona wydziela.
Badania dowodzą, że u osób którym usunięto narząd Jacobsona zachowania reprodukcyjne uległy znacznemu pogorszeniu. U osób z zespołem Kallmanna ( genetyczna choroba objawiająca się niedoborem gonadotropiny i upośledzeniem węchu), natomiast zaobserwowano że nie reagują one na feromony.
Ma to związek z niedorozwojem opuszki węchowej. Chorzy mają też słabo rozwinięte gonady i brak drugorzędowych cech płciowych. Zazwyczaj do lekarza zgłaszają się pacjenci, którzy mimo odpowiedniego wieku nie zaczęli jeszcze dojrzewać albo ich cechy płciowe nie rozwijają się w pełni.
Jakie są najważniejsze składniki feromonów?
Na początku myślano, że feromony składają się tylko z jednego składnika. Przyczyną było odkrycie pierwszego z nich – bombykolu. Jednak kolejne badania potwierdzają, że bombykol jest poniekąd wyjątkiem, a większość feromonów to składają się z mieszaniny substancji chemicznych. Jednak występuje w niej jeden składnik dominujący.
Feromony mogą zwierać związki lotne i nielotne. Skład mieszaniny zmienia się w zależności od pory roku, dnia, diety, wieku czy informacji jaką chcemy przekazać otoczeniu.
Substancje występujące w tej mieszaninie mogą wzajemnie zwiększać swoje działanie lub wręcz przeciwnie, zmniejszać je. Dlatego w feromonach ważne jest oddziaływanie substancji na siebie, a nie ich pojedyncze działanie.
Składniki, które są uznawane za prawdopodobnie ludzkie feromony to lotne steroidy takie jak: androsteron, androstenol, androstendion czy estratetraenol.
Ciekawostka!
Feromony u owadów, są dość dobrze poznane co też przyczyniło się do ich wykorzystywania w zwalczaniu szkodników na uprawach.
Feromony damskie
U kobiet wyróżnia się głównie feromony takie jak:
- estratetraenol – jest on podobny do żeńskich hormonów – estrogenów. Jego działanie polega na polepszaniu humoru mężczyzn, zwiększa ich poziom energii, a znosi objawy zmęczenia
- kopuliny – występują w śluzie produkowanym w pochwie. Ich produkcja waha się w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego. Najwyższe stężenie osiągają, gdy kobieta ma dni płodne. Ich oddziaływanie na mężczyzn powoduje wzrost testosteronu.
Organizm kobiety podczas owulacji uwalnia więcej feromonów, co ma pokazać że jest gotowana zajście w ciąże i urodzenie dziecka, a przez to wabi mężczyzn. Nie bez powodu mówi się, że kobieta w trakcie dni płodnych staje się atrakcyjniejsza dla płci przeciwnej.
Na wydzielanie feromonów ma wpływ również wiek, u kobiet w okresie menopauzy spada ich wydzielanie.
Jedno z badań przeprowadzonych na kobietach w ciąży i po porodzie wykazało, że tylko w tym okresie występowało dodatkowych 5 lotnych związków. Może mieć to związek z tym, że noworodek jest w stanie odróżnić swoją matkę spośród innych kobiet.
Powszechne też jest, że dziecko odrzuca rzeczy należące do niego takie jak kocyk lub ulubiona zabawka zrobiona z materiału po praniu. Najprawdopodobniej ma to również związek z feromonami pochodzącymi od matki, które „wchodzą” w rzeczy dziecka. Po praniu ich obecność znika. Dlatego też niektóre kobiety już w ciąży śpią z rzeczami, które będą otaczały przyszłe dziecko aby już wtedy przeszły ich zapachem i feromonami.
Udowodniono też, że feromony damskie oddziałują na inne kobiety i jest możliwa dzięki temu synchronizacja cyklu miesiączkowego. Zaobserwowano to w badaniach, gdzie kobiety mieszkały i przebywały razem np. w akademiku czy w więzieniu.
Feromony męskie
Głównie za feromony męskie uznaje się:
- androstenol – głównie znajdziemy go w moczu i w pocie
- androstenon – znajduje się w ślinie, pocie i moczu
- androsteron – jego działanie polega na wzmacnianiu działania innych feromonów
- androstadienon – wykryjemy go tak jak pozostałe w moczy i w pocie, ale także w nasieniu czy owłosieniu pod pachami
Męskie feromony również mają za zadanie wabić płeć przeciwną, informować o chęci posiadania potomstwa czy dojrzałości.
Uznaje się, że feromony męskie są silniejsze od damskich feromonów.
Głównie za sprawą androstadienonu. To jego syntetyczny odpowiednik najczęściej chcemy otrzymać i to on głównie sprawia, że mężczyźni w oczach kobiet stają się bardziej atrakcyjni.
Co ciekawe, tak jak w trakcie cyklu miesiączkowego zmienia się wydzielanie feromonów damskich, tak również w zależności od dnia cyklu ulega zmianie odbieranie feromonów męskich przez kobiety.
W przeprowadzonych badaniach, kobiety w trakcie owulacji zapach androstenonu uznawały za przyjemniejszy niż w inne dni cyklu. Na postrzeganie feromonu mogą mieć wpływ tabletki antykoncepcyjne, np. przez zmianę wrażliwości na węch, co prowadzi do zakłóceń w wykrywaniu tych substancji.
Jeden z badaczy zasugerował, że męskie feromony przypominają trochę piżmo. Jest to bardzo popularny składnik perfum.
Są też przesłanki, które mówią, że istnieje korelacja między wiekiem wystąpienia miesiączki, a czasem jaki spędzają z chłopcami. Potwierdza to badanie na myszach, które z hodowane w samotności dojrzewały później niż te, których ściółka miała kontakt z samcami. Nie zaobserwowano, żeby taki sam efekt miała ściółka pochodząca od samców wcześniej wykastrowanych.
Perfumy z feromonami
Skoro już wiemy, co to są feromony, jak działają i jaki wpływ mają na organizm ludzki, to chcemy sprawdzić ich działanie na sobie i swoim otoczeniu. Tutaj wychodzą do nas producenci perfum, którzy już dawno stworzyli perfumy z feromonami.
Oprócz oczywiście standardowych składników perfum, które to będą odpowiadały za ich zapach w składzie znajdziemy feromony. Co obiecują producenci tych zapachów:
- wabienie płci przeciwnej, przyciąganie spojrzeń i robienie niesamowitego pierwszego wrażenia
- budzić w otoczeniu zaufanie, życzliwość i powodować większą otwartość na nas
- pomoc w osiąganiu sukcesów zawodowych, zdobywaniu awansów czy powodzeniaw rozmowach z klientem czy szefem
- budować aurę dominacji i pewności siebie – szczególnie dotyczy do perfum skierowanych do mężczyzn
Trzeba przyznać, że obietnice producentów są imponujące.
Jeśli chodzi o stosowanie, to możemy używać ich klasycznie jak perfumy i rozpylać na miejsca, takie jak nadgarstek czy szyja. Możemy też, nanieść je na miejsca takie jak łóżko, pościel czy gdziekolwiek indziej gdzie chcemy, aby feromony unosiły się w powietrzu.
Co jest ważne i na co zwrócić uwagę, przy wyborze perfum z feromonami?
Popularność perfum z dodatkiem feromonów rośnie. To też przyczynia się do tego, że rynek zalewa masa takich produktów, jednak nie wszystkie z nich są godne naszej uwagi. Czym, więc kierować się przy wyborze perfum z feromonami?
Przede wszystkim sama produkcja feromonów jest dość droga. Nie ma zatem co się łudzić, że w perfumach o niskiej cenie znajdziemy prawdziwe i działające feromony. Czasami producenci, aby zmniejszyć koszty produkcji rozwadniają otrzymane związki lub używają ich odpowiedników, jednak ich działanie jest znikome albo żadne. Dlatego należy, wybierać perfumy renomowanych marek.
Feromony mogą występować w perfumach lub jako koncentrat. Obie te formy się sprawdzają. Różnica polega na tym, że koncentrat możemy wymieszać z naszym ulubionym zapachem. Perfumy natomiast mają już określony zapach, ale często nuty zapachowe dobrane są tak aby zwiększać ich skuteczność.
Nie ma co się oszukiwać, że już za kilkanaście złotych kupimy pełnowymiarowe opakowanie perfum zawierających prawdziwe feromony.
Gdy nie wiemy, czy dane perfumy nam podpasują zapachem lub z ciekawości chcemy przetestować czy dany produkt naprawdę działa, bez problemu nabędziemy małe pojemności – próbki. Ich cena jest przystępna, a jest to dobra metoda aby sprawdzić czy dane perfumy nam się podobają i jak poszczególne nuty zapachowe rozwijają się na naszej skórze.
Są też mgiełki zawierające feromony, zarówno dla kobiet i dla mężczyzn. Stosowane np. na pościel mają za zadanie tworzyć odpowiedni klimat.
Przegląd perfum z feromonami
Pod lupę weźmy, parę produktów zarówno z męskimi i damskimi z feromonami. Co jeszcze mają w swoim składzie?
Dla przypomnienia, każde perfumy składają się z 3 nut: głowy, serca i bazy.
Nuty głowy to te, które wyczuwamy pierwsze i decydują czy dany zapach podoba nam się czy już na wstępie odrzuca nas od niego. Ta nuta jest wyczuwalna do kilkudziesięciu minut. Zwykle to zapachy lekkie i odświeżające.
Nuty serca pojawiają się się po około 10 minutach i trwają około 4 godzin. Tworzy spójnik między nutami głowy i nutami bazy. Są to zapachy wyraziste.
Nuty bazy mimo, że najmniej intensywne decydują o całym charakterze perfum. Ma największą trwałość od kilku lub kilkunastu godzin na skórze do nawet kilku dni na naszych ubraniach. Tu znajdziemy substancje, które wzmacniają zapach i odpowiadają za jego trwałość.
Perfumy z feromonami damskie
Pod lupę weźmiemy przykładowe perfumy damskie z feromonami, które można nabyć w internetowych drogeriach:
- PheroStrong Exclusive – jeśli chodzi o bazę zapachową, to znajdziemy tu w nucie głowy czarną porzeczkę i gruszkę, w nucie serca poczujemy kwiat pomarańczy, jaśmin i irysa, a w nucie bazy znajdziemy praline, wanilię, fasolę tonka i paczule. Za flakonik 100ml będziemy musieli zapłacić między 90 a 120 złotych.
- Obsessive Sexy – tu nute głowy stanowią mandarynka i cytrusy, nuty serca stanowią białe kwiaty i jaśmin marokański, a nuty bazy to drzewo kaszmirowe i biała ambra. Cena to około 60 – 80 złotych.
- PheroStrong for Women – tu dzwonek, jabłko i cytryna stanowią nutę głowy, później poczujemy nutę serca to róż, bambus i jaśmin, a na nutę ostatnią – bazową stanowią piżmo, cedr i ambra. Koszt za buteleczkę 15ml to około 40 do 70 złotych.
Można zauważyć, że często składnikiem perfum z feromonami dla kobiety są ambra, jaśmin oraz cytrusy. Jednak duży wybór zapachów pozwoli nam wybrać perfumy zgodnie z naszymi upodobaniami np. bardziej świeże, cytrusowe lub mocne, słodkie zapachy.
Feromony dla mężczyzn – męskie perfumy
Również feromony dla mężczyzn możemy nabyć w drogeriach i sklepach internetowych. Przyjrzyjmy się paru propozycjom perfum męskich:
- PheroStrong for Men – nuty głowy stanowią tutaj mandarynka, grejpfrut i nuty morskie, nuty serca to jaśmin i liść laurowy, oraz bazę stanowią paczuli, mąka tarniowa, ambra i drzewo gwajakowe. Cena za opakowanie 50ml to około 80 – 90 złotych.
- Pherluxe Black – w nutach głowy poczujemy lawendę, kardamon, bergamotkę, mięte oraz bylice pospolitą, następnie w nutach serca występuje kminek, kwiat pomarańczy i cynamon, a bazę stanowią cedr, fasola tonka i bursztyn. Za próbkę wielkości 15ml zapłacimy 13 -15 złotych.
- Obsessive for Men – w nutach głowy znajdziemy cytrusy takie jak: mandarynka, bergamotka, pomarańcza, cytryna, neroli, lima, w nutach serca wyczujemy cyklamen, gałkę muszkatałową, kolendrę, fiołka, nuty morskie, jaśmin, rozmaryn a nutę bazy stanowią cedr, białe piżmo, ambra i paczula oraz mech dębowy. Cena za 10ml to około 40 – 60 złotych.
Podobnie jak w damskich perfumach z feromonami, głównymi składnikami męskich perfum są jaśmin i cytrusy. Często też możemy spotkać ambrę, piżmo czy paczule.
Nie bez powodu te substancję powtarzają się najczęściej. Piżmo czyli wydzielina gruczołów okołoodbytniczych piżmaka, kaczki piżmowej czy jeszcze kilku zwierząt jest feromonem zwierzęcym. Teraz w wyniku zastępowania składników pochodzenia zwierzęcego wykorzystuje się feromony np. pochodzenia roślinnego i za taki uznawany jest olejek jaśminowy.
Z feromonami możemy również nabyć w sklepach internetowych mgiełki do pościeli, a nawet kule do kąpieli.
Mnogość perfum z feromonami na rynku, różnych nut zapachowych, pojemności oraz cen sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Producenci często polecają użyć perfum z feromonami przed randką, ale też spotkaniem w pracy, z klientami lub gdy chcemy poczuć większą pewność siebie przy załatwianiu ważnych spraw. Feromony nie działają zawsze i nie na każdego. Jednak jeśli tylko mamy ochotę możemy zamówić dany produkt np., w małej pojemności i samemu przekonać się jak działa on na nasze otoczenie.
Podsumowanie
Już wiemy co to są feromony, i jak działają feromony. Przypisuję im się wiele pozytywnych działań i ułatwianie załatwienia codziennych spraw. Kto z nas nie chciałby być postrzegany jako atrakcyjna, pewna siebie i interesująca osoba. Jednak musimy pamiętać, że nasze odbieranie i wytwarzanie feromonów zmienia się w zależności od pory dnia, roku, wieku oraz przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.
Producenci kuszą nas perfumami, mgiełkami czy koncentratami feromonów, które pomogą nam odnosić sukcesy, zdobywać zainteresowanie i uwagę płci przeciwnej. Pamiętajmy, że tanie produkty mogą zawierać tańsze odpowiedniki feromonów lub nie zawierać ich wcale przez to takie perfumy czy mgiełki nie będą działać.
Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dobrać zapach do naszych preferencji, który przy okazji będzie miał w sobie dodatek feromonów i wypróbować na sobie ich działanie.
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
Rejestracja 10-18:00
OPINIE O NAS:
Specjaliści KORE
Źródła:
- Pheromones in sex and reproduction: Do they have a role in humans?; T. Mostafa, G. El Khouly, A. Hassan
- Human pheromones and sexual attraction; K. Grammer, B. Fink, N. Neave
- Facts, fallacies, fears, and frustrations with human pheromones; Ch.J. Wysocki, G. Preti
- Feromony – unikalny język świata przyrody; M.M Antkiewicz, A. Dziurdzia, A. Sochaj, M. Mika
- Reproducible research into human chemical communication by cues and pheromones: learning from psychology’s renaissance; T.D. Wyatt
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Feromony
Data publikacji: 04.04.2023
Data ostatniej aktualizacji: 31.10.2023
Julia Kucharczyk - redaktor medyczny
Studiuje farmację na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Od zawsze interesuję się, tym jak chemia wpływa na organizm człowieka. Zainteresowania i łatwość w pisaniu zaowocowały tworzeniem artykułów. Wolny czas spędza na czytaniu książek i długich spacerach.