Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że od stycznia 2019 roku praktycznie w każdej aptece istnieje możliwość zrealizowania e-recepty. Recepty elektroniczne są w najprostszym możliwym ujęciu niezwykle wygodnym rozwiązaniem, które zmieniło procedurę związaną z przepisywaniem, a także wykupywaniem leków. Jak wygląda proces realizacji e-recepty?
Z artykułu dowiesz się:
Jakie są największe zalety elektronicznej recepty i telekonsultacji?
Recepta online jest przede wszystkim bardzo czytelna. Pacjent tym samym nie musi się martwić, że farmaceuta go odeśle lub otrzyma niewłaściwy lek. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet w sytuacji, gdy dana osoba przypadkowo zgubi wydruk, elektroniczna recepta nadal będzie znajdowała się w systemie e-zdrowie (P1). Wystarczy, że pacjent zaloguje się na IKP, czyli internetowe Konto Pacjenta. Obecnie można zrealizować ją praktycznie w każdej aptece.
Recepta online może zostać wystawiona po telefonicznej konsultacji z lekarzem czy w trakcie e-wizyty. Pacjent nie musi stawić się w gabinecie. Ponadto nie trzeba osobiście wybrać się do apteki w celu odebrania leków. Jak wiadomo, wspomnianego aspektu obawiali się przede wszystkim emeryci, za których leki odbierali najbliżsi. Ogromnym atutem omawianego rozwiązania jest fakt, że leki z e-recepty mogą zostać odebrane przez dowolną osobę. Wystarczy, że będzie ona w posiadaniu numeru PESEL pacjenta, na którego zostały przepisane leki, a także czterocyfrowego kodu recepty.
Nie można zapomnieć, że pacjenci będą mieli znacznie więcej czasu na to, by zrealizować receptę. Istnieje bowiem możliwość odebrania leków w ciągu 365 dni. Oczywiście występuje kilka wyjątków od tej reguły. Antybiotyki trzeba odebrać w ciągu 7 dni, leki psychotropowe oraz odurzające w ciągu 30 dni, a preparaty immunologiczne w ciągu 120 dni. Pacjenci bardzo doceniają także możliwość kupienia każdego leku z e-recepty w innej aptece. Ponadto nie trzeba prosić o odpis. Zachowane zostanie również prawo do refundacji. Jak zostało już wspomniane wcześniej, leki można odebrać osobiście lub poprosić o to wybraną osobę.
Czym dokładnie jest e-recepta?
E-recepta jest to elektroniczny odpowiednik papierowej, tradycyjnej recepty. Znajdują się na niej informacje o poszczególnych lekach, dane pacjentów, lekarza lub osoby wystawiającej receptę, data ważności recepty, a także dane podmiotu, w którym została wystawiona recepta. Warto wiedzieć, że cały proces związany z korzystaniem z e-recepty jest znacznie prostszy, niż mogłoby się wydawać. Najpierw oczywiście lekarz musi wystawić e-receptę, a później otrzymujemy SMS z czterocyfrowym kodem, e-mail z e-receptą w formacie PDF czy wydruk informacyjny. Ostatnim etapem będzie wybranie się pacjenta do wybranej apteki i zrealizowanie e-recepty.
Internetowe Konto Pacjenta
Jak zostało wspomniane wcześniej wszystkie informacje, które są potrzebne do zrealizowania elektronicznej recepty, pacjent otrzyma e-mailem lub SMS-em. Należy mieć świadomość, że zarówno numer telefonu, jak i adres poczty elektronicznej znajdują się w Internetowym Koncie Pacjenta. Zadaniem osób, które z różnych powodów nie zarejestrowały się w IKP, będzie poproszenie lekarza o wspomniany wydruk informacyjny. Trzeba jednak zgłosić się po ten dokument do przychodni lub gabinetu. W przypadku chęci ustalenia sposobu, w jakim otrzymywane będą wiadomości dotyczące recepty elektronicznej konieczne będzie zalogowanie się na IKP, a następnie wybranie rodzaju powiadomień w zakładce „Moje konto”. Może to być e-mail lub SMS.
W jaki sposób można zrealizować e-receptę?
Pierwszym krokiem będzie zarejestrowanie się w Internetowym Koncie Pacjenta. Dana osoba może w przeciwnym razie nie otrzymać omawianej e-recepty SMS-em czy na skrzynkę e-mailową. Nie będzie również możliwości skorzystania z innych udogodnień. Warto zatem założyć Profil Zaufany, a później zarejestrować się w IKP. W ten prosty sposób można będzie mieć swobodny dostęp do e-zwolnień, historii elektronicznych recept czy dokumentów medycznych. Należy mieć świadomość, że dostęp do konta będzie miał także personel medyczny. Wspomniane rozwiązanie przyczyni się do poprawy jakości leczenia i bezpieczeństwa. Można w ten prosty sposób również zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu.
Warto wiedzieć, że lekarz wręczy wydruk informacyjny z kodem kreskowym oraz PIN-em osobom, które nie mają Internetowego Konta Pacjenta. W ten sposób można również wybrać lek. W e-recepcie przesłanej SMS-em, będzie znajdował się 4-cyfrowy kod. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że został on wygenerowany przez system po wpisaniu właściwych danych przez lekarza. Oczywiście elektroniczną receptę można także dostać na email. Wtedy do wiadomości użytkownika będzie dołączony plik w formacie PDF z odpowiednim kodem kreskowym. Zadaniem farmaceuty będzie zeskanowanie kodu z wydruku informacyjnego lub telefonu. Oznacza to tym samym, że recepta online jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem.
Czy jest możliwość wystawienia e-recepty na wizycie domowej?
Jak wiadomo, na wizycie domowej może dojść do sytuacji, że lekarz nie będzie miał możliwości skorzystania z systemu P1. Co można wtedy zrobić? Lekarz ma możliwość wystawienia recepty w wersji papierowej. W dokumencie będzie musiała znajdować się informacja o tym, dlaczego recepta została wystawiona w taki sposób.
Co jeszcze warto wiedzieć o e-recepcie?
E-recepta jest niezniszczalna. Nie ma możliwości jej zgubić, zaplamić. Z kolei jej oryginał jest przechowywany w systemie aż 5 lat. W przypadku, gdyby zawierała ewentualne błędy, mogą one zostać poprawione przez lekarza, który wystawił daną e-receptę. Godny uwagi jest fakt, że na e-recepcie tak samo jak na papierowej może zostać wypisanych pięć leków. Ponadto lekarz ma możliwość wystawienia określonemu pacjentowi praktycznie dowolną liczbę e-recept. Ogromnym atutem omawianego rozwiązania jest opcja wykupienia praktycznie wszystkich zamienników leków pierwotnie przepisanych przez lekarza. Z kolei osobom przewlekle chorym lekarz będzie mógł wypisać receptę elektroniczną na rok. Oczywiście ich termin realizacji nie ulegnie zmianie.
Data publikacji: 09.12.2022
Data ostatniej aktualizacji: 23.02.2023