Przybliżony czas czytania: < 1 min.

Ćwiczenia pilatesowe to aktywność fizyczna, która pozwala wzmacniać mięśnie ludzkiego ciała, poprawiać ogólną kondycję, a także wysmuklić sylwetkę. Miłośnicy pilatesu wskazują również, że ta popularna forma dbania o swoje ciało i zdrowie wspiera utrzymanie równowagi psychofizycznej. Podczas, gdy pierwsze zestawy treningowe pilatesu opracowane zostały dopiero w XX. wieku, dzisiaj jest on praktykowany przez miliony osób na terenie całego świata. Dlaczego warto się na niego zdecydować?

Pilates – na czym polega?

Ćwiczenia pilatesu opierają się na rozciąganiu i uelastycznianiu wszystkich partii mięśniowych. Jest to aktywność fizyczna, którą wykonuje się najlepiej przy dźwiękach spokojnej muzyki, wprowadzającej osobę ćwicząca w odpowiedniej nastrój. Fizjoterapeuci wskazują pilates jako jedną z najbezpieczniejszych form ćwiczeń – wszystko dlatego, że poszczególne ruchy wykonuje się bez zbędnego wysiłku i stresu.

Jako ogromną zaletę pilatesu można wskazać fakt, że osoba ćwicząca nie potrzebuje do wykonywania poszczególnych ćwiczeń żadnego profesjonalnego sprzętu. Odpowiednie ubranie, piłka do pilatesu, mata do ćwiczeń – to wystarczy, by móc oddać się tej aktywności fizycznej.

 

Dlaczego warto ćwiczyć pilates?

Osoby, które regularnie praktykują pilates, wskazują, że gwarantuje on naprawdę wiele korzyści. Są to między innymi:

  • wysmuklenie sylwetki,

  • rozluźnienie mięśni – dlatego pilates szczególnie sprawdza się w przypadku osób zestresowanych,

  • poprawa ogólnej elastyczności ciała,

  • zauważalne wzmocnienie mięśni pleców,

  • łagodzenie dolegliwości bólowych związanych z dysfunkcjami kręgosłupa,

  • wzmocnienie mięśni,

  • poprawa koordynacji ruchowej i równowagi,

  • utrzymanie prawidłowej postawy ciała,

  • zwiększenie świadomości własnego organizmu.

 

Pilates to zestaw ćwiczeń, który wzmacnia mięśnie, jednak nie prowadzi do ich rozbudowy. Kobiety, które regularnie praktykują, mogą zauważyć, że ich sylwetka staje się wyrzeźbiona i smukła.

 

Pilates a odchudzanie

Kobiety, które chcą wysmuklić sylwetkę i pozbyć się zbędnych kilogramów, mogą zdecydować się na pilates. Proces rzeźbienia mięśni pozwala spalić kalorie, co w efekcie prowadzi do utraty wagi. Osoby, które chcą zwiększyć odchudzające efekty pilatesu, każdy trening mogą rozpocząć od męczących ćwiczeń kardio. Taka rozgrzewka pozwala uzyskać jeszcze lepszy efekt w znacznie krótszym czasie. Osoby, które do perfekcji opanowały już poszczególne ćwiczenia pilatesu, mogą zdecydować się także na przyspieszenie tempa treningu.

 

Pilates z piłką

Bardzo popularną ostatnimi czasy odmianą pilatesu jest pilates z piłką. Okazuje się, że piłka do pilatesu to sprzęt, który potrafi znacznie urozmaicić codzienne treningi i zwiększyć ich intensywność. Ćwiczenia z piłką doskonale działają na kręgosłup, brzuch, a także uda i pośladki.

Pilates to forma aktywności, która dobra jest dla wszystkich, niezależnie od płci, wieku i możliwości fizycznych. Nic więc dziwnego, że sport ten staje się coraz bardziej popularny na całym świecie.

Data ostatniej aktualizacji: 21.02.2023