Przybliżony czas czytania: 2 min.
Depilacja laserowa często przedstawiana jest jako metoda trwałego usuwania owłosienia. Tymczasem specjaliści podkreślają, że po pewnym czasie od odbycia serii zabiegów laserowych, może pojawić się potrzeba wykonania sesji przypominającej. Jak jest w rzeczywistości? Czy depilacja laserowa jest w stanie usunąć włoski na zawsze? Odpowiadamy.

Na czym polega depilacja laserowa?

Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Łodzi, depilacja laserowa to metoda usuwania owłosienia za pomocą wiązki światła o odpowiedniej długości fali. Uważana jest za jedną z najskuteczniejszych metod depilacji, ponieważ uszkadza cebulkę i korzeń włosa, dzięki czemu nie odrasta on przez długi czas. Zabieg ten wykonuje się na różnych obszarach, z wyjątkiem głowy i brwi.

Zabieg depilacji laserowej wykonywany jest przez wykwalifikowanego kosmetologa. Do miejsca, z którego chcemy usunąć owłosienie, przykładana jest głowica lasera i wykonywana jest seria strzałów świetlnych. Dla uzyskania długotrwałych efektów konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Owłosienie na ciele człowieka charakteryzuje się innym tempem wzrostu w zależności od obszaru, dlatego ważna jest też częstotliwość sesji laserowych. W przypadku depilacji laserowej nóg zabiegi wykonuje się z zachowaniem odstępów 8-tygodniowych, w przypadku bikini – 6-tygodniowych, a twarzy – 4-tygodniowych.

 

Jak działa światło lasera na cebulki włosów?

Mechanizm działania depilacji laserowej opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy, którego efektem jest zniszczenie macierzy włosa. Wiązka światła pochłaniana jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym i zamieniana jest w energię termiczną. Uszkodzone podczas depilacji laserowej włoski wypadają po około 2 tygodniach po zabiegu. Można im nieco pomóc, stosując delikatne peelingi lub masaże.

Seria zabiegów depilacji laserowej wykonywanych w odpowiednich odstępach czasu konieczna jest ze względu na naturalny cykl wzrostu włosów. Lasery do depilacji działają tylko na włosy w aktywnej fazie wzrostu (anagenu). Nie wszystkie włosy na ciele znajdują się w tej fazie jednocześnie. Dlatego zawsze konieczne jest wykonanie serii zabiegów depilacji laserowej, aby efektywnie pozbyć się owłosienia z danego obszaru. Zazwyczaj zaleca się od 4 do 8 sesji. Dokładny plan depilacji laserowej ustala kosmetolog na podstawie takich czynników, jak: odcień karnacji, typ i kolor owłosienia, rodzaj użytego lasera.

 

Skuteczność depilacji laserowej

Chociaż depilacja laserowa nazywana jest często metodą trwałego usuwania owłosienia, nie daje gwarancji, że włosy nie odrosną do końca życia. W wielu przypadkach po kilku miesiącach lub latach pojawia się konieczność wykonania tzw. zabiegu przypominającego. Nadal jednak depilacja laserowa pozostaje najskuteczniejszą metodą usuwania owłosienia. Włoski, które odrastają, są zazwyczaj cieńsze, słabsze i mniej widoczne niż przed zabiegiem. Po zabiegu przypominającym można nadal cieszyć się gładką skórą przez kolejne miesiące, bez konieczności używania maszynki do golenia czy pęsety.

Zaletą depilacji laserowej jest nie tylko jej trwałość, ale też jej korzystny wpływ na kondycję skóry. Dzięki usunięciu owłosienia wraz z korzeniami, włoski nie odrastają, ale też nie wrastają pod skórę. Ciało nie jest narażone na ciągłe podrażnienia, jak podczas częstego golenia maszynką czy stosowania wosku. Nogi i okolice bikini nie są pokryte szpecącymi kropkami.

Data ostatniej aktualizacji: 16.08.2023