Częstym objawem infekcji dróg oddechowych jest suchy kaszel, czyli kaszel nieproduktywny, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Ten rodzaj kaszlu dla pacjentów jest bardzo uciążliwy, ponieważ zwykle występuje napadowo, a przy tym – utrzymując się przez dłuższy czas – może prowadzić do bólu gardła i wielu innych nieprzyjemnych objawów.
Z suchym kaszlem należy walczyć, a pomóc mogą w tym domowe sposoby lub leki na kaszel suchy dostępne bez recepty, ewentualnie – w uzasadnionych przypadkach – leki na receptę. Więcej informacji na temat suchego kaszlu, jego przyczyn, objawów i leczenia można znaleźć poniżej.
Z artykułu dowiesz się:
Przyczyny suchego kaszlu u dzieci i dorosłych
Suchy kaszel jest rodzajem kaszlu, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie zgromadzonej w drogach oddechowych wydzieliny. Może być bardzo męczący i utrudniać codzienne funkcjonowanie pacjenta, a niekiedy nawet prowadzić do problemów ze snem oraz bólu gardła, głowy i mięśni.
Przyczyny suchego kaszlu są zwykle podobne w przypadku dzieci oraz osób dorosłych. Jeśli suchemu kaszlowi nie towarzyszą dodatkowe objawy, przyczyną takiego stanu może być zbyt suche powietrze w pomieszczeniach, w których przebywa dana osoba. Bardzo często suchy kaszel pojawia się zatem np. w okresie grzewczym.
Suchy kaszel może być również reakcją na klimatyzację, co ma miejsce najczęściej w okresie letnich upałów. Do innych możliwych przyczyn suchego kaszlu można zaliczyć:
- infekcje górnych dróg oddechowych,
- niewydolność serca,
- infekcje dolnych dróg oddechowych,
- alergie wziewne,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- narażenie na dym papierosowy lub zanieczyszczenia powietrza,
- obecność ciała obcego w drogach oddechowych.
Z suchym kaszlem może się wiązać oczywiście też szereg innych przyczyn, w tym nawet te zagrażające życiu, zatem nie należy tego objawu lekceważyć.
Warto też wiedzieć, że u niektórych pacjentów suchy kaszel może się utrzymywać nawet przez okres kilku tygodni po przebytej już chorobie. Jest to tzw. kaszel poinfekcyjny, który stanowi naturalną reakcję organizmu na uszkodzenia nabłonka dróg oddechowych.
Suchy kaszel – jak się objawia i jakie objawy mogą mu towarzyszyć?
Suchy kaszel to dolegliwość, która nie wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych. Jest to zazwyczaj kaszel duszący i męczący, który ma charakterystyczny dźwięk. Do najczęstszych objawów towarzyszących suchemu kaszlowi zalicza się uczucie suchości w gardle, uczucie podrażnienia gardła oraz ciągły odruch kasłania.
Ten rodzaj kaszlu objawia się również łaskotaniem i drapaniem w okolicach gardła, a niekiedy też towarzyszy mu chrypka i ból gardła. Suchy kaszel często nasila się w godzinach wieczornych i nocnych, zakłócając spokojny sen chorego.
W niektórych przypadkach objawy suchego kaszlu nasilają się również w słabo wietrzonych pomieszczeniach, poza tym mogą się nasilać również podczas wdychania dymu papierosowego.
Na czym polega diagnostyka i jak wygląda leczenie suchego kaszlu?
Diagnostyka przyczyny suchego kaszlu rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego, podczas którego lekarz zadaje pacjentowi pytania dotyczące intensywności kaszlu i czynników go nasilających, a także chorób współistniejących, przyjmowanych leków oraz dodatkowych objawów towarzyszących kaszlowi.
Następnie jest wykonywane zwykle badanie przedmiotowe, podczas którego lekarz m.in. osłuchuje pacjenta. W razie potrzeby konieczne może się okazać również przeprowadzenie dodatkowych, zleconych przez lekarza badań.
Wybór metody zwalczania suchego kaszlu jest uzależniony przede wszystkim od jego przyczyny. Leczenie dolegliwości obejmuje zarówno dostępne bez recepty leki na kaszel suchy, jak i wyroby medyczne mające na celu łagodzenie objawów kaszlu. Na suchy kaszel polecane są między innymi medykamenty działające poprzez hamowanie odruchu kaszlu.
Leki te stosuje się też w godzinach wieczornych, aby umożliwić pacjentom spokojny sen. Oprócz leków hamujących suchy kaszel zasadne może być stosowanie medykamentów działających nawilżająco na śluzówkę – można do nich zaliczyć preparaty na bazie porostu islandzkiego czy prawoślazu.
Pomocne mogą się okazać również domowe sposoby na suchy kaszel, do których zalicza się zapewnienie odpowiedniej wilgotności w mieszkaniu czy dbanie o dobre nawodnienie organizmu. Wsparciem będą także domowe syropy na kaszel, w tym np. syrop z cebuli lub z pędów sosny, poza tym na suchy kaszel mogą się sprawdzić też inhalacje.
Data publikacji: 01.03.2024
Data ostatniej aktualizacji: 01.03.2024