Przybliżony czas czytania: < 1 min.

Operacja kręgosłupa to bardzo poważna decyzja i zwykle nie jest zalecana, chyba że inne metody leczenia stosowane systematycznie, przez dłuższy okres czasu, nie spowodowały zmniejszenia objawów rwy kulszowej, ból się nasila, masz silne osłabienie mięśni kończyn dolnych lub utraciłeś kontrolę nad pęcherzem lub jelitami.

To, jak szybko zostanie rozważona operacja, zależy od przyczyny rwy kulszowej. Operacja jest zwykle rozważana w ciągu roku od trwających objawów. Ból, który jest silny i nieubłagany i uniemożliwia stanie lub pracę, wymaga bardziej agresywnego leczenia i krótszego terminu operacji.

Utrata kontroli nad pęcherzem lub jelitami może wymagać pilnej operacji, jeśli zostanie stwierdzone, że jest to zespół ogona końskiego.

Celem operacji kręgosłupa w przypadku bólu kulszowego jest usunięcie nacisku na nerwy, które są ściskane i upewnienie się, że kręgosłup jest stabilny.

 

operacja kręgosłupa

Opcje chirurgiczne w celu złagodzenia rwy kulszowej obejmują:

  • Mikrodiscektomia: Jest to minimalnie inwazyjna procedura stosowana w celu usunięcia fragmentów przepukliny krążka, które uciskają nerw.
  • Laminektomia: W tej procedurze usuwa się blaszkę (część kości kręgowej; sklepienie kanału kręgowego), która powoduje ucisk na nerw kulszowy.

Tutaj przeczytasz historię Pacjenta z silnymi bólami pleców, który uniknął operacji neurochirurgicznej na rwę kulszową.

Rwa kulszowa operacja

RTG kręgosłupa

Jak długo trwa operacja kręgosłupa i jaki jest typowy czas rekonwalescencji?

Mikrodiscektomia i laminektomia zwykle trwają od jednej do dwóch godzin. Czas powrotu do zdrowia zależy od Twojej sytuacji;

Twój chirurg poinformuje Cię, kiedy będziesz mógł wrócić do pełnej aktywności. Ogólnie czas potrzebny na powrót do zdrowia wynosi od sześciu tygodni do trzech miesięcy.

 

Jakie są zagrożenia związane z operacją kręgosłupa?

Chociaż procedury te są uważane za bardzo bezpieczne i skuteczne, wszystkie operacje niosą ze sobą ryzyko. Ryzyko operacji kręgosłupa obejmuje:

  • Krwawienie.
  • Zakażenie.
  • Zakrzepy krwi .
  • Uszkodzenie nerwów.
  • Wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego .
  • Utrata kontroli pęcherza lub jelit.

 

 

Rwa kulszowa leczenie Poznań – Swarzędz:

 

Tel: 503-733-127

 

Umów się on-line na fizjoterapię ortopedyczną

 

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

 

 

Bibliografia

  1. Wójcik G., Piskorz J., Niecharakterystyczny ból imitujący lewostronną rwę kulszową – opis przypadku, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2015.
  2. Cunningham C., Rwa kulszowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  3. Ropper, AH; Zafonte, RD (26 March 2015). „Sciatica”. The New England Journal of Medicine. 372 (13): 1240–8. doi:10.1056/NEJMra1410151. PMID 25806916.
  4. Casey E (February 2011). „Natural history of radiculopathy”. Phys Med Rehabil Clin N Am. 22 (1): 1–5. doi:10.1016/j.pmr.2010.10.001. PMID 21292142.
  5. https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150605,rwa-kulszowa

Data ostatniej aktualizacji: 05.10.2023