Ciepła, wiosenna pogoda, zieleniejące się krzewy, drzewa i łagodny śpiew ptaków skłaniają do wymienienia swojej garderoby na lżejszą i odkopania leżących gdzieś w kącie adidasów. Każdego roku w okolicach wiosny można zaobserwować znaczny przyrost liczby biegaczy.
W Centrum KORE w Swarzędzu koło Poznania mamy duże doświadczenie w leczeniu kolana biegacza.
Umów się na leczenie kolana biegacza:
Tel: 503-733-127
Lub umów się on-line
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
Rejestracja 10-18:00
OPINIE O NAS:
Zespół bólu rzepkowo-udowego lub zespół pasma biodrowo-piszczelowego są związane z nieprawidłową pracą i nadmiernym naprężeniem struktur wchodzących w skład stawu kolanowego. Z tego względu należy regularnie uczęszczać na rehabilitację.
Fizjoterapeuta stworzy indywidualny plan działania, pokaże odpowiednie ćwiczenia i ewentualnie skoryguje postawę pacjenta podczas ich wykonywania.
Konieczna jest również praca samodzielna w domu. Do najpopularniejszych ćwiczeń (które należy powtórzyć kilkakrotnie, w tempie dostosowanym do możliwości danej osoby) w leczeniu kolana biegacza należą:
- Ćwiczenie 1 – pacjent przyjmuje pozycję wyprostowaną, staje naprzeciwko krzesła (należy zwrócić uwagę, by nie było ono zbyt niskie lub wysokie), chwyta ręką za kostkę stopy bolącej kończyny, opiera chore kolano na krześle i przyciąga stopę w kierunku pośladka. Ćwiczenie jest wykonane prawidłowo gdy wyczuwalne jest delikatne napięcie w przedniej części uda. Pozycję ciała musi być wyprostowana (przede wszystkim w biodrach).
- Ćwiczenie 2 – tym razem należy przybrać pozycję klęczącą na jednym kolanie (bolącym). Druga noga w zgięciu jest wysunięta przed ciało w celach utrzymania stabilności. Zadanie polega na przesunięciu ciężaru ciała na nogę znajdującą się z przodu, co powoduje rozciąganie przedniej części mięśnia udowego.
- Ćwiczenie 3 – leżąc na boku (od strony nogi zdrowej) należy zgiąć nogi w stawie kolanowym i biodrowym, złapać ręką za stopę znajdującą się u góry i maksymalnie przyciągnąć ją do pośladka. Trzeba uważać żeby nie zwiększyć wygięcia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Pozycja ta powinna być utrzymana przez około 90 sekund.
- Ćwiczenie 4 – w klęku podpartym stopa (od strony zdrowej nogi) powinna być ułożona przed chorym kolanem. Następnie pacjent przysiada w kierunku pięt delikatnie pogłębiając ruch i wytrzymując 10 sekund.
- Ćwiczenie 5 – leżąc na plecach i mając ręce ułożone wzdłuż tułowia, pacjent chwyta ręką od strony chorej kończyny za zdrowe kolano (na skos) i wykonuje skręt zdrowej kończyny w kierunku chorej. Po 10 sekundach można pogłębić ruch i ponownie powtórzyć ćwiczenie.
Każde ćwiczenie rozpoczynaj powoli. Jeśli zaczniesz odczuwać ból, przerwij ćwiczenia.
Umów się na leczenie kolana biegacza:
Tel: 503-733-127
Lub umów się on-line
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
Rejestracja 10-18:00
OPINIE O NAS:
Specjaliści KORE
Bibliografia:
- Fizjoterapia w ortopedii, dr hab. n. med. Dariusz Białoszewki, Warszawa 2014
- mgr Jakub Piotrowski, mgr Anna Drozdek, mgr Aleksandra Baryła, lic.Agata Baryła, praca recenzowana “Przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS)”
- dr Elżbieta Mirek, dr Magdalena Filip, “Kolano biegacza” https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/kinezyterapia/cwiczenia-czynne/170340,kolano-biegacza
- Maureen Donohue, (reviewed by William Morrison, M.D) “Runner’s Knee”, https://www.healthline.com/health/runners-knee
- Tyler Wheeler, MD, “Runner’s Knee: What You Need to Know” https://www.webmd.com/pain-management/knee-pain/runners-knee
- “Knee pain and other running injuries” https://www.nhs.uk/live-well/exercise/knee-pain-and-other-running-injuries/
- Ryszard Biernat, Dariusz Czaprowski, “Protokół rehabilitacyjny w przypadku “kolana biegacza” (zespół pasma biodrowo-piszczelowego) – studium przypadku”.
- “„Kolano biegacza” – najczęstsza dolegliwość miłośników biegania”, informacja prasowa
Data publikacji: 29.09.2023
Data ostatniej aktualizacji: 04.10.2023
Dagmara Porada - Redaktor medyczny
Dagmara Porada – Redaktor medyczny
Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.