Niektórzy podczas podróży samolotem odczuwają nieprzyjemne dolegliwości, takie jak mdłości. Podobne objawy mają osoby przemieszczające się samochodem czy statkiem. To nic innego jak skutki choroby lokomocyjnej. Sprawdź, jak uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości podczas lotu.
Z artykułu dowiesz się:
Jakie są główne przyczyny i objawy choroby lokomocyjnej?
Choroba lokomocyjna związana jest z poczuciem dezorientacji wywołanej różnymi rodzajami ruchu. Mózg zauważa, że ciało znajduje się w spoczynku, tymczasem wzrok przekazuje mu wiadomość o prędkości i ruchu. Taki konflikt prowadzi do objawów typowych dla choroby lokomocyjnej np. wymiotów, nudności, zimnych potów i bólu głowy.
Jeśli kiedykolwiek odczuwałeś mdłości podczas lotu samolotem, wynikają one z ruchu wahadłowego. Kolejną przyczyną jest brak dobrej wentylacji – stojące w samolocie powietrze może wywoływać nudności. Pomijanym powodem choroby lokomocyjnej często bywa stres i strach.
Emocje silnie wpływają na odczucia fizyczne. Jeśli boisz się lotu i stresujesz podróżą, symptomy choroby lokomocyjnej stopniowo mogą się zwiększać. Niektórzy są też bardziej narażeni na objawy ze względu na genetykę.
Do choroby lokomocyjnej wlicza się wiele objawów. Większość z nich zaczyna się niewinnie, jednak objawy te mogą się nasilać. Pierwszym jest dyskomfort w żołądku, któremu może towarzyszyć uczucie niepokoju i suchości w ustach. Do tego często dochodzą dreszcze, sztywność mięśni oraz ból głowy.
W miarę nasilania się objawów dochodzą mdłości, a te prowadzić mogą do wymiotów. Aby uspokoić się przed podróżą, sprawdź, ile się leci do Turcji (sprawdź czas lotu) lub innego kraju. Dzięki temu będziesz mógł lepiej przygotować się do lotu samolotem i rozplanować swój czas na pokładzie.
Jak poradzić sobie z dolegliwościami podczas lotu?
Aby zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom podczas podróży samolotem, dzień przed wyprawą należy się wyspać. Przed lotem warto też zjeść lekkostrawny i pełnowartościowy posiłek – nie powinno być w nim tłustych produktów czy napojów gazowanych.
Na drogę można zabrać przekąski, takie jak orzechy czy suszone owoce. Zaleca się unikanie produktów o intensywnym zapachu, które mogą nasilać dolegliwości. Wielu osobom w uspokojeniu objawów może pomóc żucie gumy.
W procesie zakupu biletów lotniczych warto wybrać miejsce do siedzenia, które zminimalizuje objawy. Wzrok należy skupiać na konkretnych punktach i nie doprowadzać do obserwowania np. szybko migających obrazów. Podróż samolotem można umilić sobie na wiele sposobów, takich jak słuchanie muzyki.
Korzystne może być też zaplanowanie lotu w godzinach nocnych, gdy większość drogi można po prostu przespać. Na czas lotu warto zabrać ze sobą woreczki (na wypadek wystąpienia wymiotów), chusteczki nawilżające i płyn do płukania ust. Można też wziąć np. koszulkę na przebranie i worek do spakowania brudnych ubrań – zwłaszcza jeśli wiesz, że wymioty zdarzają Ci się często.
Lot samolotem a zakrzepica – co robić?
Podróże samolotem są bardzo bezpieczne, zwłaszcza że maszyny lotnicze należą do najbezpieczniejszych środków transportu na świecie. Długie przeloty wiążą się jednak z długotrwałym siedzeniem, co nie zawsze jest korzystne dla niektórych osób. Takie siedzenie sprzyja powstawaniu zakrzepów w żyłach kończyn dolnych.
Powikłania zakrzepów bywają tragiczne. Prowadzą do zatorów w płucach, pojawienia się duszności, bólu w klatce piersiowej, a nawet śmierci. Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się powikłań zakrzepowo-zatorowych podczas lotu samolotem?
- osoby po przebytej niedawno operacji,
- podróżujący seniorzy,
- kobiety w ciąży,
- chorujący na niektóre zaburzenia krzepnięcia krwi (np. choroby nowotworowe / osoby z rozpoznaną zakrzepicą lub zatorowością),
- kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne,
- kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą.
Co zrobić, aby nie doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości w samolocie związanych z krzepliwością krwi? Podczas długiej podróży warto systematycznie wstawać ze swojego miejsca, a następnie wykonywać ćwiczenia nóg.
W tym celu można położyć stopy na podłodze i jak najwyżej unosić same palce, po czym opuścić stopy. Następnie na zmianę można unosić samą piętę do góry i powoli wracać do wyjściowej pozycji. Ćwiczenie należy powtarzać kilka razy – na obie nogi.
Aby poprawić krążenie, należy ułożyć stopy na podłodze, następnie unieść kolano w stronę klatki piersiowej. Kończynę trzeba powoli rozluźnić, wyprostować kolano i wrócić do wyjściowej pozycji.
Takie ćwiczenie powtarza się kilka razy – również z drugą nogą. Zaleca się również wypijanie dużej ilości płynów niegazowanych – najlepiej wody.
Do samolotu należy ubrać się w luźne, wygodne ubrania, które nie uciskają ciała i nie powodują dyskomfortu. Jeśli jesteś szczególnie narażony zakrzepicą, zastosować możesz również specjalne podkolanówki uciskowe – dostępne są w aptekach i niemal wszystkich sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym.
Artykuł sponsorowany
Data publikacji: 25.04.2024
Data ostatniej aktualizacji: 25.04.2024