Przybliżony czas czytania: 8 min.

Jeśli uważnie śledzisz sporty wyczynowe, zauważysz, jak wiele wysiłku wkładają sportowcy, aby utrzymać swoje ciała w szczytowej formie. Niezależnie od tego, czy chodzi o przygotowanie, odżywianie czy regenerację, sportowcy zawsze szukają najlepszych opcji, które pomogą im uzyskać przewagę.

Podobnie często celebryci również stosują te metody. Co jakiś czas pojawi się produkt, który przyciągnie wiele uwagi w tej przestrzeni. Tym produktem są obecnie pistolety do masażu perkusywnego (perkusyjnego).

Wbrew powszechnemu przekonaniu, pistolet do masażu i narzędzia regeneracyjne są przeznaczone nie tylko dla sportowców. Pomagają złagodzić ogólną bolesność mięśni, a także poprawiają elastyczność i mobilność. Ten sprzęt może być odpowiedzią na Twoje modlitwy!

Pistolet do masażu jest narzędziem, który używa szybkich uderzeń, aby stymulować przepływ krwi do mięśni. Dostarcza silne impulsy i wibracje do tkanki mięśniowej, promując lepsze krążenie, rozluźniając mięśnie oraz łagodząc ból i bolesność.

pistolet do masażu masażer

Pistolety do masażu o dużej mocy są modne. Czy powinny znajdować się w moim arsenale?

 

Czy kiedykolwiek miałeś masażystę, który wyciskał Twoje mięśnie czworogłowe lub mięśnie klatki piersiowej jak sok z pomarańczy?  Jeśli tak, to wiesz, że to boli – ale w dobry sposób …

Zwłaszcza jeśli jesteś długoletnim zawodnikiem, którego mięśnie są najeżone napięciami, punktami spustowymi, są obciążone miesiącami i latami ciągłego wysiłku treningowego.

Pierwsze modele były w zasadzie przerobionymi wyrzynarkami :),  ale ostatnio producenci udoskonalili je w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na fantazyjne narzędzia do regeneracji (pomyśl o guzowatych wałkach piankowych, krioterapii i e-stymulacji).

Wypróbuj masażer — przeprowadź go przez górne pułapki, mięsień czworogłowy, łydki lub inną napiętą grupę mięśni — i łatwo zrozumieć, dlaczego są tak popularne. W ciągu kilku minut pistolet do masażu może skutecznie pracować nad dużą grupą mięśni , rozluźniając tkankę, zwiększając przepływ krwi i tymczasowo łagodząc ból i bolesność. 

Ale czy walenie w mięśnie rzeczywiście pomoże ci w budowaniu mięśni, spalaniu tłuszczu i podnoszeniu większej wagi? I czy są warte (czasami znaczącej) ceny? 

 

Dla kogo są pistolety do masażu?

Wspaniałą rzeczą w pistoletach do masażu jest to, że naprawdę może ich używać każdy. Niezależnie od tego, czy jesteś bardzo aktywną osobą, która biega, jeździ na rowerze, podnosi się, uprawia sport itp., czy też dużo podróżujesz, siedzisz przy biurku lub stoisz na nogach przez dłuższy czas, pistolet do masażu może ci przynieść korzyści.

Ze względu na swoją wszechstronność pozwalają na celowanie w dowolny mięsień na ciele i mogą być używane na wiele różnych sposobów. Ze względu na swoją cenę są częściej używane przez poważnych sportowców lub tych, którzy często odczuwają dyskomfort.

Oprócz sportowców i osób aktywnych, wielu terapeutów i kręgarzy używa urządzeń na swoich pacjentach, ponieważ często mogą wykonać więcej pracy niż terapeuta w krótszym czasie.

 

Historia pistoletów do masażu

Uważa się, że pierwszy pistolet do masażu został wynaleziony w 2008 roku przez kręgarza z Los Angeles,  dr Jasona Werselanda. Urządzenie zostało wynalezione po tym, jak Werseland doznał przepukliny dysku i bólu pleców po wypadku motocyklowym. Urządzenie stworzone przez firmę Werseland stało się znane jako profesjonalny masażer mięśni TheraGun G1 i było flagowym produktem firmy TheraGun. Od tego czasu TheraGun i wiele innych firm wypuściło podobne produkty, a dostępność tych urządzeń stale się poprawia.

W 2016 roku TimTam wyszedł ze swoją wersją pistoletu do masażu, Power Massager.

W 2017 roku TheraGun wypuściło drugą generację swojego pistoletu do masażu, G2Pro. To urządzenie znacznie zwiększyło popularność i świadomość opinii publicznej, ponieważ zaczęło być stosowane przez kilku profesjonalnych sportowców. TheraGun zyskał wiele uwagi po tym, jak Kyrie Irving był widziany podczas używania go w telewizji podczas przerwy w finałach NBA 2017.

W 2018 roku, po czterech latach rozwoju, Hyperice wprowadził na rynek Hypervolt, który wyglądał zupełnie inaczej niż jakakolwiek poprzednia wersja pistoletu do masażu i zawierał technologię Quiet Glide, która zaowocowała cichszym urządzeniem niż cokolwiek wcześniej. Również w tym roku Hyperice nawiązał współpracę z FoundryIV, aby jako pierwszy wprowadzić pistolety do masażu do świata ESports. Pod koniec 2018 roku TheraGun i TimTam ogłosiły wprowadzenie na rynek nowej generacji swoich flagowych produktów.

W 2019 roku Tim Tam wypuści Power Massager V2.0, a TheraGun wypuści G3Pro. Obie marki będą chciały zmienić rynek pistoletów do masażu, dodając nowe funkcje, takie jak cichsze silniki. Dodatkowo TimTam doda podgrzewane końcówki, śledzenie GPS i wiele więcej!

 

 

Przewodnik dla kupujących pistolet do masażu

Na co zwrócić uwagę wybierając pistolet do masażu?

Niektóre masażery wyróżniają się ergonomicznym kształtem, mocą i szybkością. Najprawdopodobniej potrzebujesz pistoletu do masażu, który będzie w stanie wepchnąć się wystarczająco głęboko w twoje mięśnie, aby uwolnić napięcie.

Oto niektóre z parametrów i funkcji, na które powinno się zwrócić uwagę: 

Szybkość lub uderzenia na minutę

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś porównać na dowolnym masażu, jest statystyka uderzeń na minutę. Wskazuje to, jak szybko masażer może pulsować, zapewniając prędkość przy każdym obrocie. Nie chcesz masażera, który jest zbyt wolny, ale nie chcesz też takiego, który cię pobije. Dlatego najlepsze jest posiadanie wielu ustawień prędkości.

Regulacja głowicy

 

Większość pistoletów do masażu powinna obracać się pod kątem 90 stopni lub większym. Każdemu masażerowi, który nie oferuje tej elastyczności, brakuje wszechstronności w porównaniu z tymi, które oferują taką możliwość regulacji. Różne kąty umożliwiają celowanie w różne obszary ciała z odpowiednim naciskiem. Jest to szczególnie przydatne w trudno dostępnych miejscach, takich jak plecy.

Siła nacisku

Najlepiej przetestować masażer, jeśli możesz. Możesz znaleźć te produkty w dobrych sklepach sportowych lub po prostu znaleźć dobre sklepy online z zasadami zwrotów, które zapewnią Ci zwrot pieniędzy, jeśli produkt nie spełnia Twoich oczekiwań. Podczas gdy wiele masażerów chwali się swoją szybkością, często brakuje im momentu obrotowego lub siły. Pistolety o małej sile można w rzeczywistości dość łatwo zatrzymać przy minimalnym nacisku.

Regulacja prędkości

Nie ma nic złego w jednobiegowym masażu, ale nie będzie to najlepsze, jeśli masz obszary, które są bardziej wrażliwe i wymagają po prostu lżejszego dotyku w porównaniu z miejscami, które możesz mieć np. na łydce.

Szczególnie w przypadku dolnej części pleców posiadanie wielu ustawień jest idealne, ponieważ nie będziesz musiał agresywnie celować w ból, możesz nad nim pracować, zaczynając od niższego ustawienia prędkości, zanim zaczniesz zwiększać prędkość.

Wymienne nasadki na głowicę

Dzięki wielu nasadkom  możesz celować w różne mięśnie i stosować różne naciski tak równomiernie lub celowo, jak chcesz.  Większość, ale nie wszystkie pistolety do masażu dostępne na rynku są wyposażone w kilka różnych nasadek.

Żywotność baterii

Standardem dla dzisiejszych masażerów jest bateria litowo-jonowa. Powinny one wytrzymywać wiele godzin, ale możesz przeczytać specyfikacje, aby zobaczyć, jakiego typu baterii używa i jak długo utrzymuje naładowanie odpowiednie do pracy.

Poziomy baterii będą zależeć od używanych ustawień prędkości i czasu trwania każdej sesji masażu. Pistolety masujące z wymiennymi bateriami mają tę zaletę, że pozwalają na zakup dodatkowych baterii, aby mieć je pod ręką.

Poziom hałasu

Większość pistoletów do masażu niekoniecznie jest cichymi urządzeniami. Jeśli masz nadzieję zabrać pistolet do masażu na siłownię lub do biura, a także gdy używasz go w gabinecie jako element terapii, musisz wziąć pod uwagę poziom hałasu.

Niektóre z nich są z pewnością zbyt głośne, aby można je było używać w miejscach publicznych i nie będziesz chciał ich używać. Jest jednak kilka, które są wystarczająco ciche, aby można było ich używać w dowolnym miejscu.

Inne funkcje i możliwości na które warto zwrócić uwagę

Oprócz opisanych powyżej funkcji, kupujący powinni również rozważyć, czy bateria jest wymienna, czy urządzenie jest wyposażone w jakikolwiek futerał do przenoszenia, jak ciężki jest pistolet do masażu, jaka jest długość skoku urządzenia (odległość, na którą odsuwa się nasadka z masażera – standardowo 10-16mm).

Pistolety do masażu. Podsumowanie.

Pistolety do masażu stały się popularnym sposobem leczenia bólu mięśni. Każdy może używać pistoletu do masażu, nie jest to narzędzie tylko dla sportowców. Chociaż jest to profesjonalny sprzęt, nie musisz rozbijać banku, aby uzyskać wysokiej jakości pistolet do masażu perkusywnego. 

Kiedy wybierasz pistolet do masażu, oto kilka pytań, które powinieneś zadać, sprawdzając coś, co zamierzasz kupić: 

  • Jaka jest szybkość pracy, ile może wygenerować uderzeń na minutę?

  • Jaka jest siła nacisku?

  • Czy cena jest warta mocy i funkcji?

  • Czy pistolet jest wygodny i łatwy w użyciu?

Niektóre pistolety do masażu po prostu nie mieszczą się w dłoni. Mogą być trudniejsze do manewrowania. Inne nie będą miały wielu ustawień prędkości ani dużego nacisku na mięśnie, gdy naprawdę chcesz wyleczyć się z dużego spięcia. Zawsze powinieneś rozważyć, w jaki sposób planujesz używać pistoletu do masażu, zanim kupisz go dla siebie.

 

Data ostatniej aktualizacji: 08.10.2022