Przybliżony czas czytania: 2 min.

Tlenoterapia hiperbaryczna polega na oddychaniu czystym tlenem w środowisku pod ciśnieniem w komorze hiperbarycznej. Tlenoterapia hiperbaryczna jest dobrze ugruntowaną metodą leczenia choroby dekompresyjnej,- potencjalnego ryzyka nurkowania.

 

Inne stany leczone hiperbaryczną terapią tlenową obejmują:

  • poważne infekcje,

  • pęcherzyki powietrza w naczyniach krwionośnych i

  • rany, które mogą się nie goić w wyniku cukrzycy lub uszkodzenia popromiennego.

 

W komorze do tlenoterapii hiperbarycznej ciśnienie powietrza jest dwa do trzech razy wyższe niż normalne ciśnienie powietrza. W tych warunkach Twoje płuca mogą zgromadzić znacznie więcej tlenu, niż byłoby to możliwe przy oddychaniu czystym tlenem w normalnym ciśnieniu powietrza.

 

Kiedy krew przenosi ten dodatkowy tlen w całym ciele, pomaga to zwalczać bakterie i stymuluje uwalnianie substancji zwanych czynnikami wzrostu i komórkami macierzystymi, które wspomagają gojenie.

 
komora hiperbaryczna swarzędz zalasewo

Dlaczego stosuje się tlenoterapię w Komorze hiperbarycznej?

 

Tkanki Twojego organizmu potrzebują odpowiedniego zaopatrzenia w tlen, aby funkcjonować. Kiedy tkanka jest uszkodzona, do przeżycia potrzebuje jeszcze więcej tlenu.

Tlenoterapia hiperbaryczna zwiększa ilość tlenu, jaką może przenosić twoja krew. Przy powtarzających się zaplanowanych zabiegach tymczasowe bardzo wysokie poziomy tlenu sprzyjają normalnym poziomom tlenu w tkankach, nawet po zakończeniu terapii.

Tlenoterapia hiperbaryczna jest stosowana w leczeniu kilku schorzeń.

Specjalista może zasugerować hiperbaryczną terapię tlenową, jeśli masz jeden z następujących objawów lub dolegliwości:

  • Ciężka anemia

  • Ropień mózgu

  • Pęcherzyki powietrza w naczyniach krwionośnych (tętniczy zator gazowy)

  • Oparzenia

  • Zatrucie tlenkiem węgla

  • Zmiażdżenie tkanek

  • Głuchota,

  • Choroba dekompresyjna

  • Zgorzel

  • Infekcja skóry lub kości, która powoduje martwicę

  • Rany nie gojące się, takie jak owrzodzenie stopy cukrzycowej

  • Uraz popromienny

  • Przeszczep skóry lub płat skóry zagrożony martwicą

 

Ryzyko korzystania z komory hiperbarycznej

 

Tlenoterapia hiperbaryczna jest ogólnie bezpieczną procedurą. Powikłania są rzadkie. Ale to leczenie niesie ze sobą pewne ryzyko. Potencjalne zagrożenia obejmują:

  • Urazy ucha środkowego, w tym wyciek płynu i pęknięcie błony bębenkowej, spowodowane zmianami ciśnienia powietrza

  • Tymczasowa krótkowzroczność (krótkowzroczność) spowodowana tymczasowymi zmianami soczewki oka

  • Zapaść płuc spowodowana zmianami ciśnienia powietrza (barotrauma)

  • Napady padaczkowe w wyniku zbyt dużej ilości tlenu (toksyczność tlenu) w ośrodkowym układzie nerwowym Obniżony poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą leczonych insuliną

  • W pewnych okolicznościach pożar — ze względu na bogate w tlen środowisko komory zabiegowej

 

Jak się przygotować do wizyty w komorze hiperbarycznej?

 

Podczas zabiegu możesz otrzymać suknię lub fartuch do noszenia zamiast zwykłej odzieży. Ze względów bezpieczeństwa przedmioty takie jak zapalniczki lub urządzenia na baterie, które wytwarzają ciepło, nie są wnoszone do komory hiperbarycznej.

Ponadto może być konieczne usunięcie produktów do pielęgnacji włosów i skóry na bazie ropy naftowej, ponieważ stanowią one potencjalne zagrożenie pożarowe. Specjalista udzieli Ci wskazówek, jak przygotować Cię do poddania się tlenoterapii hiperbarycznej.

 

Czego możesz się spodziewać podczas tlenoterapii w komorze hiperbarycznej?

 

Tlenoterapia hiperbaryczna jest zwykle wykonywana w trybie ambulatoryjnym, ale może być również prowadzona podczas hospitalizacji.

Generalnie istnieją dwa rodzaje hiperbarycznych komór tlenowych:

Jednostka przeznaczona dla 1 osoby. W jednostce indywidualnej (jednomiejscowej) kładziesz się na stole, który wsuwa się do przezroczystej plastikowej komory.

Pokój przeznaczony dla kilku osób. W wieloosobowej hiperbarycznej sali tlenowej — która zwykle wygląda jak duża sala szpitalna — możesz siedzieć lub leżeć.

Możesz otrzymywać tlen przez maskę na twarzy lub lekki, przezroczysty kaptur zakładany na głowę. Niezależnie od tego, czy prowadzisz hiperbaryczną terapię tlenową w środowisku indywidualnym, czy wieloosobowym, korzyści są takie same.

Podczas terapii ciśnienie powietrza w pomieszczeniu jest około dwa do trzech razy większe niż normalne ciśnienie powietrza. Zwiększone ciśnienie powietrza spowoduje chwilowe uczucie pełności w uszach — podobne do tego, które możesz czuć w samolocie lub na dużej wysokości.

Możesz złagodzić to uczucie ziewając lub przełykając. W większości stanów chorobowych tlenoterapia hiperbaryczna trwa około dwóch godzin. 

Po tlenoterapii hiperbarycznej specjalista oceni twój stan, w tym zajrzy w twoje uszy i zmierzy ciśnienie krwi i puls.

Jeśli masz cukrzycę, Twój poziom glukozy we krwi jest sprawdzany. Gdy specjalista zdecyduje, że jesteś gotowy, możesz się ubrać i wyjść. Po leczeniu możesz czuć się nieco zmęczony lub głodny.

To nie ogranicza normalnych czynności.

Wyniki leczenia w komorze hiperbarycznej

Aby skorzystać z dobrodziejstw hiperbarycznej terapii tlenowej, prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej niż jednej sesji. Liczba sesji zależy od Twojego stanu zdrowia. Niektóre schorzenia, takie jak zatrucie tlenkiem węgla, można leczyć podczas trzech wizyt.

Inne, takie jak niegojące się rany, mogą wymagać 40 lub więcej zabiegów. Aby skutecznie leczyć określone schorzenia, tlenoterapia hiperbaryczna jest zwykle częścią kompleksowego planu leczenia, obejmującego inne terapie i leki zaprojektowane tak, aby odpowiadały Twoim indywidualnym potrzebom.

 

Zadzwoń i dowiedz się więcej:

Tel: 503-733-127

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

OPINIE O NAS:

Data ostatniej aktualizacji: 02.09.2021