Grażyna Jagielska: Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym, Wydawnictwo Znak

„Od dwudziestu lat przygotowuję się na śmierć mojego męża, jestem prawie gotowa”.

więcej

Pięćdziesiąt trzy wojny.
Dla niego pełnia życia, przygoda, adrenalina, nagradzane na całym świecie reportaże.
Dla niej samotność, niewyobrażalna tęsknota, paniczny strach. I kilkumiesięczny pobyt w klinice stresu bojowego, chociaż nigdy nie była na wojnie. To jego stres a Ona go współodczuwa.
Książka Grażyny Jagielskiej to opisany przepięknym językiem przejmujący obraz związku z najbardziej znanym polskim korespondentem wojennym. Książka jest przejmująca.

Można wypożyczyć

Andrzej Szczeklik: Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny, Wydawnictwo Znak

 

“Grecy mówili, iż duszę, w postaci maleńkiej dziewczynki, zobaczyć można przez oka źrenicę. Skąd mogli wiedzieć, ze źrenica to jedyne okienko z widokiem na mózg, na jego nerwy wzrokowe? A gdzie się podziała dusza? Co mówi nam o niej medycyna? Czy w sobie też duszy wygląda? I szuka jej w swoich odwiecznych światach – gdzieś między życiem a śmiercią, zdrowiem a chorobą, nauką a sztuką, a także – w miłości”

więcej

Książka wybitnego lekarza – profesora Andrzeja Szczeklika. Jak zwykle pełna nawiązań do literatury, filozofii, historii i malarstwa. Profesor pokazuje czytelnikowi największe osiągnięcia medycyny, te historyczne i zupełnie najnowsze. Zastanawia się jednocześnie nad istotą pracy medyka, sednem tej dziedziny nauki oraz szuka w niej duszy.

Można wypożyczyć

Katarzyna Jabłońska w rozmowie z Janem Kaczkowskim: Szału nie ma, jest rak, Biblioteka Więzi

 

 

Niektórzy wieścili mu, że będzie karykaturą księdza. Niespełna jedenaście lat jego kapłaństwa to m.in. stworzenie domowego hospicjum, potem budowa od podstaw hospicjum stacjonarnego; organizacja Areopagów etycznych – letnich warsztatów dla studentów medycyny; praca katechety w szkole, gdzie ani uczniowie nie oszczędzali jego, ani on ich.

więcej

1 czerwca 2012 r. zdiagnozowano u niego nieoperowalny i nieuleczalny nowotwór mózgu. Teraz, po dwóch operacjach, poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal pracuje na rzecz hospicjum i służy jego pacjentom. Wspiera też swoich dawnych uczniów i wychowanków – niejednemu z nich pomógł wyprostować życie. Mówi, że jest „otwarty na cud”, ale jednocześnie przygotowuje się na to, żeby „dobrze przeżyć swoją śmierć”. Wie, że niedługo odejdzie.

Można wypożyczyć