Przybliżony czas czytania: 3 min.

Grażyna Jagielska: Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym, Wydawnictwo Znak

„Od dwudziestu lat przygotowuję się na śmierć mojego męża, jestem prawie gotowa”.

więcej

Przybliżony czas czytania: 3 min.
Pięćdziesiąt trzy wojny.
Dla niego pełnia życia, przygoda, adrenalina, nagradzane na całym świecie reportaże.
Dla niej samotność, niewyobrażalna tęsknota, paniczny strach. I kilkumiesięczny pobyt w klinice stresu bojowego, chociaż nigdy nie była na wojnie. To jego stres a Ona go współodczuwa.
Książka Grażyny Jagielskiej to opisany przepięknym językiem przejmujący obraz związku z najbardziej znanym polskim korespondentem wojennym. Książka jest przejmująca.

Data ostatniej aktualizacji: 26.07.2021

Można wypożyczyć

Andrzej Szczeklik: Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny, Wydawnictwo Znak

 

“Grecy mówili, iż duszę, w postaci maleńkiej dziewczynki, zobaczyć można przez oka źrenicę. Skąd mogli wiedzieć, ze źrenica to jedyne okienko z widokiem na mózg, na jego nerwy wzrokowe? A gdzie się podziała dusza? Co mówi nam o niej medycyna? Czy w sobie też duszy wygląda? I szuka jej w swoich odwiecznych światach – gdzieś między życiem a śmiercią, zdrowiem a chorobą, nauką a sztuką, a także – w miłości”

więcej

Przybliżony czas czytania: 3 min.
Książka wybitnego lekarza – profesora Andrzeja Szczeklika. Jak zwykle pełna nawiązań do literatury, filozofii, historii i malarstwa. Profesor pokazuje czytelnikowi największe osiągnięcia medycyny, te historyczne i zupełnie najnowsze. Zastanawia się jednocześnie nad istotą pracy medyka, sednem tej dziedziny nauki oraz szuka w niej duszy.

Data ostatniej aktualizacji: 26.07.2021

Można wypożyczyć

Katarzyna Jabłońska w rozmowie z Janem Kaczkowskim: Szału nie ma, jest rak, Biblioteka Więzi

 

 

Niektórzy wieścili mu, że będzie karykaturą księdza. Niespełna jedenaście lat jego kapłaństwa to m.in. stworzenie domowego hospicjum, potem budowa od podstaw hospicjum stacjonarnego; organizacja Areopagów etycznych – letnich warsztatów dla studentów medycyny; praca katechety w szkole, gdzie ani uczniowie nie oszczędzali jego, ani on ich.

więcej

Przybliżony czas czytania: 3 min.
1 czerwca 2012 r. zdiagnozowano u niego nieoperowalny i nieuleczalny nowotwór mózgu. Teraz, po dwóch operacjach, poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal pracuje na rzecz hospicjum i służy jego pacjentom. Wspiera też swoich dawnych uczniów i wychowanków – niejednemu z nich pomógł wyprostować życie. Mówi, że jest „otwarty na cud”, ale jednocześnie przygotowuje się na to, żeby „dobrze przeżyć swoją śmierć”. Wie, że niedługo odejdzie.

Data ostatniej aktualizacji: 26.07.2021

Można wypożyczyć

dno miednicy ciaza porod pológ

Blandine Calais-Germain: Dno miednicy – ciąża, poród, połóg. Anatomia i ćwiczenia, Wydawnictwo WSEiT

 

Redakcja naukowa wydania polskiego: dr n. med. Małgorzata Chochowska. Książka napisana z myślą o fizjoterapeutach uroginekologicznych, położnych i lekarzach, ale też o każdej kobiecie. Celem książki jest pomóc kobietom w poznaniu ich własnej miednicy oraz struktur z nią związanych, a także utrzymać je w dobrej kondycji, szczególnie w czasie ciąży oraz w okresie okołoporodowym, ale też przez całe życie.

więcej

Przybliżony czas czytania: 3 min.
Książka została zaprojektowana w taki sposób, aby uczynić temat dna miednicy zrozumiałym dla wszystkich kobiet. Z kolei specjaliści odnajdą tu ustandaryzowany język anatomiczny i bogatą, poprawną merytorycznie treść. Wielkim atutem książki jest ponad 250 rycin, które ilustrują każdy ważny aspekt anatomii miednicy i wskazują, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia.
Autorka Blandine Calais-Germain ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie w nauczaniu ruchu. Jej kariera rozpoczęła się od tańca i zaprowadziła ją na studia fizjoterapeutyczne. Dzięki integracji tańca z fizjoterapią Autorka rozwinęła innowacyjną metodę przekazywania wiedzy o strukturach anatomicznych w odniesieniu do ruchu.

Data ostatniej aktualizacji: 26.07.2021

Można wypożyczyć

Kortko Dariusz, Pietraszewski Marcin: Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało, Wydawnictwo Agora

 

Niezwykła biografia o barwnym życiu Krzysztofa Wielickiego, naszego wybitnego polskiego alpinisty. Na kartach historii Krzysztof Wielicki zapisał się złotymi zgłoskami. W latach 80. XX wieku wspinał się w najwyższych górach świata i został jednym z tzw. Lodowych Wojowników. Jako piąty na świecie zdobył Koronę Himalajów. Jest też laureatem Złotego Czekana, nagrody przyznawanej za całokształt osiągnięć górskich.

więcej

Przybliżony czas czytania: 3 min.
Mam szczęście, bo ciągle żyję – przyznaje Krzysztof Wielicki, jeden z najwybitniejszych wspinaczy w historii himalaizmu. Jego reporterska biografia to opowieść o determinacji w dążeniu do celu, sztuce cierpienia na ośmiotysięcznikach, śmierci, związanych z nią dylematach moralnych, miłości, a także cenie, jaką trzeba zapłacić za sukces. To historia jednego z ostatnich Lodowych Wojowników. Człowieka, który zdobył wszystko i znalazł powód, aby powiedzieć sobie dość. Ta biografia to także opowieść o tym, jak bardzo zmieniło się środowisko: od pełnych pasji wspinaczy amatorów, po skupionych na sobie profesjonalistach.

Data ostatniej aktualizacji: 26.07.2021

Można wypożyczyć

Michał Woroch: Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę

 

Na wózkach inwalidzkich przez obie Ameryki! Książka „Krok po kroku” to relacja dwóch przyjaciół, którzy przystosowanym do ich potrzeb land roverem defenderem pokonali trasę prowadzącą przez obie Ameryki. Szybko okazało się, że podróż stała się sposobem lepszego zrozumienia siebie, przełamywania strachu i pogodzenia z własną niepełnosprawnością. Ale Krok po kroku to nie tylko opis rocznej wędrówki z jednego krańca świata na drugi. To także opowieść o kolejach życia, drodze do celu i przesuwaniu swojego horyzontu.

więcej

Przybliżony czas czytania: 3 min.
Michał Woroch ma świetne pióro, dużą dozę pokory i dystansu do świata. Książkę „Krok po kroku” czyta się jak powieść przygodową, ale jednocześnie skłania ona do refleksji nad tym, jak wiele mamy, choć czasem zdarza się nam o tym zapomnieć. To opowieść o zdrowym szaleństwie, przyjaźni i determinacji, która sprawia, że można pokonać wszystkie przeszkody. Przede wszystkim te, które tkwią w naszych głowach. „Niemożliwe nie istnieje” – często powtarzam to zdanie. Ta książka jest dowodem na jego prawdziwość. Martyna Wojciechowska

Michał Woroch wydał książkę samodzielnie i można ją zamówić na stronie https://michalworoch.com/ksiazka

Data ostatniej aktualizacji: 26.07.2021

Można wypożyczyć

Data ostatniej aktualizacji: 26.07.2021