Chce się żyć (Polska – 2013r.)

 

 

 

Jest to inspirowany prawdziwą historią film, opowiadający o życiu Mateusza chorego na mózgowe porażenie dziecięce, który podejmuje trudną walkę o życie i godność. Kiedy Mateusz (w tej roli Dawid Ogrodnik) przyszedł na świat, uznano go za niezdolnego do jakichkolwiek kontaktów z otoczeniem

więcej

Rodzice chłopca nigdy nie pogodzili się z tą diagnozą. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wierną przyjaciółkę w osobie mieszkającej w sąsiedztwie Anki.

Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka, w którym jego sytuacja dramatycznie sie pogarsza. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka, a on sam przyciągnie uwagę lekarki, która pracuje nad eksperymentalnymi metodami porozumiewania się.

Moja lewa stopa (Wielka brytania, Irlandia – 1989r.)

 

 

 

Jest to inspirowany prawdziwą historią film, opowiadający o życiu Christiego Browna (w tej roli Daniel Day-Lewis), który w 1932 r. przychodzi na świat w ubogiej, wielodzietnej rodzinie w Dublinie.

więcej

Chłopiec jest całkowicie sparaliżowany może poruszać jedynie lewą stopą. Kiedy nastolatek zaczyna malować, okazuje się, że ma wielki talent. Jest to film o walce o godność i życie jakie prowadzą inni – zdrowi ludzie. I jest to walka wygrana.

Nietykalni (Francja – 2011r.)

 

 

 

Ta historia też zdarzyła się naprawdę. Historia przyjaźni dwóch mężczyzn od tego momentu opowiedziana jest w formie retrospekcji.

więcej

Philippe, dotknięty porażeniem czterokończynowym bogaty arystokrata z Paryża i jego asystentka, przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne w poszukiwaniu kandydata na stanowisko samodzielnego, całodobowego opiekuna dla Philippe’a. Na przekór losu, opiekunem tym zostaje Driss z kryminalną przeszłością, który w ogóle nie chciał tej pracy. Tych dwóch mężczyzn dzieli wszystko, jednak ich przyjaźń odmienia życie każdego z nich.

Niewiarygodnie wzruszający, śmieszny i przejmujący film.

Witaj w klubie (USA – 2013r.)

 

 

 

Elektryk z Teksasu Ron Woodroof’a (w tej roli Matthew McConaughey) żyje z dnia na dzień – pali jak smok, lubi bourbon, kobiety i rodeo. W jego życiu nie ma miejsca na nic poza szybkimi i prostymi przyjemnościami. W 1985 roku lekarze diagnozują u niego AIDS.

więcej

Wiadomość o tym, że jest nosicielem wirusa HIV i że zostało mu jedynie 30 dni życia jest dla Rona szokującym wyrokiem, z którym nie chce się pogodzić. Podejmuje się radykalnych działań. Jedzie do Meksyku, z którego zamierza szmuglować zakazane w USA leki antywirusowe. Po powrocie niespodziewanie zdobywa sojusznika w osobie queerowego transwestyty Rayona, z którym się zaprzyjaźnia. Jest to niesamowite, ponieważ Ron jak każdy szanujący się kowboj gardzi transwestytami i wszelkimi „odmieńcami”. A jednak ten pozornie niedobrany duet wspólnie zaczyna prowadzić klub, w którym inni szukają ratunku. Tak powstaje tytułowy Dallas Buyers Club, którego członkowie – czyli chorzy na AIDS – za określoną sumę pieniędzy mają dostęp do nowatorskiej formy kuracji.

Ta oparta na prawdziwej historii opowieść pokazuje siłę przyjaźni oraz to, że czasem głęboki kryzys jest niezbędny do tego aby odmienić swoje życie, choćby w ostatniej chwili.

 

Ojciec (Wielka Brytania – 2020r.)

 

Anthony Hopkins w roli tytułowej. Jeden z najwybitniejszych aktorów. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie „Ojciec”. Ma 83 lata. Film mocny, wzruszający i wciągający.

więcej

Scenariusz filmu oparty jest o sztukę „Ojciec” Floriana Zellera, jednego z najczęściej granych na świecie współczesnych dramatopisarzy.

Film porusza temat osób z demencją, zwaną również otępieniem starczym. To choroba, w której przebiegu u pacjenta dochodzi do postępującego upośledzenia funkcji intelektualnych: problemów z pamięcią, spowolnienia myślenia oraz różnego rodzaju zaburzeń zachowania.